Rosyjski gaz trafi do USA

11-01-18 admin 0 comment

Pierwsza partia rosyjskiego gazu skroplonego wydobytego przez koncern Nowatek na Półwyspie Jamał trafi 22 stycznia br. do USA.

Nie jest to jednak wynik porozumienia pomiędzy rosyjskimi i amerykańskimi stronami. 73 tys. ton gazu na początku grudnia ub.r. zakupił od Rosjan koncern Petronas z Malezji. Ładunek został ponownie sprzedany. Ty razem odbiorcą okazała się francuska firma Engie, która zajmie się jego dostawą do USA.

Zapotrzebowanie na gaz w tym kraju wzrosło w związku z ekstremalnie niską temperaturą, która utrzymuje się we wschodniej części Stanów Zjednoczonych. Rosyjski gaz zostanie przetransportowany do portu w Bostonie.

Bezpośrednie dostawy gazu do USA to dawne marzenie Gazpromu. Szczególne oczekiwania z tym wiązane można było zaobserwować w latach 2005 – 2007. Odkrycie na terenie Stanów Zjednoczonych dużych zasobów gazu łupkowego ostatecznie przekreśliło nadzieje rosyjskiego potentata.

Eksperci twierdzą, że obecna dostawa gazu skroplonego nie przerodzi się w stałą tendencję i jest spowodowana potrzebą konkretnej chwili.

Źródło: kommersant.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium