Serbski premier prezydentem

11-04-17 admin 0 comment

By sodipodi.com - From http://www.parlament.gov.rs/content/cir/o_skupstini/simboli/simboli.asp., Domena publiczna, http://bit.ly/2l3nPpU

By sodipodi.com – From http://www.parlament.gov.rs/content/cir/o_skupstini/simboli/simboli.asp., Domena publiczna, http://bit.ly/2l3nPpU

Wybory prezydenckie w Serbii zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem dotychczasowego premiera Aleksandara Vucicia. Tysiące osób niezadowolonych z wyników głosowania wyszło na ulice serbskich miast.

Lider centroprawicowej Serbskiej Partii Postępowej (SNS) A. Vucic wygrał wybory w pierwszej turze, uzyskując 55% głosów. Miażdżącą przewagę nad pozostałymi kandydatami obrazuje chociażby fakt, że wynik nowego prezydenta  był o 12 punktów procentowych wyższy aniżeli wszystkich pozostałych kandydatów razem wziętych.

Monitorujące przebieg wyborów organizacje pozarządowe wskazywały na drobne nieprawidłowości, które nie miały jednak wpływu na ogólny wynik. Pomimo to tysiące ludzi zaczęło po wyborach wychodzić na ulice głównych serbskich miast. Oskarżają oni A. Vucicia o wprowadzanie dyktatury i żądają ustąpienia obecnych władz. Wystąpienia te nakładają się dodatkowo na protesty wojskowych i policyjnych związków zawodowych, które domagają się wyższych płac, lepszych warunków pracy i zapewnienia rządów prawa w kraju.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium