Skvernelis premierem Litwy. Kim jest szef nowego litewskiego rządu?

24-11-16 Promocja 0 comment

litwaLitewski sejm we wtorek zatwierdził 46-letniego kandydata  Związku Rolników i Zielonych, byłego szefa policji i MSW Sauliusa Skvernelisa na stanowisko premiera.

Za głosowało 90 deputowanych, czterech posłów było przeciw, wstrzymało się 33 parlamentarzystów.

Wkrótce po głosowaniu w parlamencie prezydent Litwy Dalia Grybauskaitė podpisała dekret o mianowaniu Sauliusa Skvernelisa na stanowisko premiera.

Teraz premier ma 15 dni na stworzenie nowego gabinetu , musi przygotować program rządu i przedłożyć  go do zatwierdzenia  prezydent oraz  parlamentowi.

Bezpartyjny były szef litewskiej policji i MSW, S. Skvernelis był na czele listy wyborczej, zwycięskiej partii  – Związku Rolników i Zielonych. S. Skvernyalis urodził się w Kownie w 1970 roku, ukończył gimnazjum w Kapsukas (obecnie – Mariampol), w 1994 roku ukończył Politechnikę w Wilnie.

W 1994 roku S. Skvernelis rozpoczął  pracę w Akademii Policyjnej Litwy, wykładał na Wydziale Taktyk Zawodowych, cztery lata później przeniósł się do komisariatu w Trokach.  W 1999 roku  został  komisarzem wydziału patroli drogowych .

W 2008 roku S. Skvernelis awansował na  zastępcę komisarza  litewskiej policji, a następnie objął stanowisko komisarza, w 2014 został ministrem spraw wewnętrznych. Ze stanowiska tego zrezygnował na rzecz kandydowania  w wyborach parlamentarnych.

Skvernelis  zna angielski, rosyjski i polski. Jest żonaty, ma córkę i syna, jego hobby to sport oraz  praca w ogrodzie, interesuje się  także historią.

Nową litewską koalicję rządzącą  stworzyły  Związek Rolników i Zielonych oraz Litewska Partia Socjaldemokratyczna . „Rolnicy” otrzymali w ostatnich wyborach do Sejmu 56 mandatów, socjaldemokraci – 17.  W sumie daje to 73 miejsca w 141 osobowym parlamencie.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, Eesti Rahvusringhääling