Spotkanie europejskich partii antyimigracyjnych w Pradze w grudniu

21-11-17 admin 0 comment

O nowym modelu współpracy będą w Pradze dyskutować przedstawiciele europejskich partii antymigracyjnych. Spotkanie, w którym udział wezmą między innymi przywódczyni francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen oraz holenderski przeciwnik islamu Geert Wilders, będzie miało miejsce w połowie grudnia. Poinformował o tym przewodniczący ruchu Wolność i Demokracja (Bezpośrednia SPD) Tomio Okamura. „Będziemy rozmawiać o nowym modelu współpracy europejskiej – o jak najbliższej współpracy suwerennych krajów bez dyktatu Brukseli, na zasadzie wzajemnych korzyści”, oświadczył.

Partie, które będą uczestniczyć  w spotkaniu tworzą frakcję Europa Narodów i Wolności (ENF) w Parlamencie Europejskim. Łączy je sceptyczne podejście do integracji europejskiej, nacjonalizm i negatywny stosunek do emigracji.

Oprócz M.Le Pen i G.Wildersa do Pragi ma przyjechać przewodniczący włoskiej Ligi Północnej Matteo Salvini  a także  przedstawiciele Wolnej Partii Austrii oraz  frakcji ENF z Rumunii, Polski, Belgii i Wielkiej Brytanii.

T.Okamura potwierdził, że na spotkanie  zarezerwowano już salę z tysiącem miejsc. Konferencja ma trwać 2 dni. W godzinach przedpołudniowych odbywać się będą wewnętrzne dyskusje frakcji ENF,  natomiast w sesji popołudniowej uczestniczyć będą  zaproszeni członkowie i zwolennicy partii zgrupowanych w ENF.

Partia SPD Okamury już wcześniej utrzymywała  dobre stosunki z partiami o podobnych programach. MarineLe Pen na przykład poparła ruch SPD przed wyborami parlamentarnymi, które miały miejsce w Czechach kilka tygodni temu.

Wolność i Demokracja Bezpośrednia – Tomio Okamura (czes. Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura, SPD) – skrajnie prawicowaeurosceptyczna,   antyimigracyjna partia polityczna. PSD została założona w maju 2015 roku przez Tomio Okamurę i Radima Fialę.

Źródło: Novinky.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium