Stały przedstawiciel Rosji przy NATO: Moskwa nie planuje ataku na Polskę

08-06-16 Promocja 0 comment

Stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy NATO Aleksandr Gruszko zapewnił, że Rosja nie ma żadnych planów zaatakowania Polski. Wg niego, podobne  oświadczenia mają charakter „absurdalny”, a Sojusz  Północnoatlantycki „omawia problem, który w ogóle nie istnieje”.

„To, że Rosja stanowi zagrożenie dla krajów członkowskich NATO jest mitem, który pozwala Sojuszowi  prowadzić odpowiednią politykę pozwalającą  osiągać inne cele o charakterze strategicznym”, stwierdził Gruszko.

Dyplomata nie widzi także żadnych oznak tego, że NATO zamierza załagodzić stosunek  do Rosji: „Pozostaje nam tylko nie dopuścić do tego, żeby relacje przeszły  w fazę nowej „zimnej wojny”, ponieważ ten proces mógłby mieć  charakter nieodwracalny”.

Gruszko oświadczył, że Moskwa będzie uważnie śledzić manewry wojskowe krajów NATO w pobliżu swoich granic. Od 6 czerwca br. grupa rosyjskich specjalistów przeprowadza inspekcję największych w Polsce po 1989 r.  ćwiczeń wojskowych państw NATO Anakonda-2016. W manewrach bierze  udział 31 tys. żołnierzy Sojuszu i krajów partnerskich, w tym Ukrainy. Ćwiczone są , między innymi, metody przeciwdziałania wojnie hybrydowej. Ten rodzaj działań Moskwa zastosowała w czasie aneksji Krymu oraz w konflikcie na południowym wschodzie Ukrainy.

Źródło: newsru.com