„To upokorzenie i brak kultury” czyli chiński jedwabny szlak w Azji Środkowej

11-04-16 Promocja 0 comment

b8d258e17e
FOT. Aljazeera

Rosyjska agencja zrobiła  przegląd chińskich działań  w państwach Azji Środkowej w marcu br.: oto co z niego wynika

Chiny powoli przyzwyczajają się  do  roli kluczowego partnera gospodarczego w państwach Azji Środkowej, unikając jednocześnie bezpośrednich sporów  z Rosją . ChRL  zwiększa transportowe połączenia z regionem. Chińczycy tworzą instytucje o charakterze gospodarczym, otwierające krajom Azji Środkowej dostęp do dodatkowych środków  finansowych.  Rosyjska agencja przestrzega, że długotrwałe uzależnienie od Chin  może oznaczać stopniową rezygnację przez państwa Azji Środkowej z projektów narodowych, na rzecz chińskich inicjatyw.

Kazachstan

Kazachstan wchodzi na chiński rynek, w najbliższej przyszłości zniesione zostaną ograniczenia, które obowiązywały do tej pory (dostawy mięsnej i rolniczej produkcji). Warto podkreślić, że według danych Forbes  od 2010 do 2014 r, import mięsa do ChRL wzrósł z 80,5 ton do 579,8 ton rocznie.

Ponadto Kazachstan liczy, że w 2017 roku zacznie  eksportować do Chin swój gaz.

Kirgistan

Chińska spółka nielegalnie wygrała przetarg na remont autostrady, co wywołało głośny skandal zakończony dymisją kirgiskiego premiera. W przetargu  brały udział 3 firmy: kirgiska, turecka i chińska. Pierwsze dwie zostały wykluczone ze względu na brak niezbędnych dokumentów, w wyniku czego wygrali Chińczycy. Tyle, że później okazało się, iż chińska spółka LongHai również nie posiadała koniecznych licencji, a chińscy biznesmeni  przyjechali do Kirgistanu na wizy studenckie.

Głównymi winnymi  skandalu byli kirgiski premier Temir Sariejw oraz minister transportu Argynbiek Malabajew.

Rosyjska agencja przypomina, że ostatnio Kirgizi zaproponowali wprowadzenie obowiązkowego egzaminu z języka kirgiskiego dla tych, którzy starają się o obywatelstwo bądź dłuższy pobyt w tym kraju. Przyczyną była informacja o 1000 Chińczykach, którzy jakoby nielegalnie uzyskali prawo pobytu w Kirgistanie.

Tadżykistan

Pod koniec marca br. otworzono nową trasę kolejową Kujtuń (Chiny) – Duszanbe (stolica Tadżykistanu). Długość linii wynosi  3200 km, czas podróży – 16 dni, kolej prowadzi przez  Kazachstan i Turkmenistan.

Prócz tego, chińscy inwestorzy aktywnie przyczyniają się do rozwoju tadżyckich wolnych stref gospodarczych.

Uzbekistan

Chińskie firmy wzięły aktywny udział w targach WorldFood i AgroWorld Uzbekistan (16-18 marca br.). Na czerwiec br. zaplanowany jest szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy , który odbędzie się w uzbeckiej stolicy Taszkencie./ mimo, że Rosja wchodzi w skład SOW, organizacja ta stała się użytecznym instrumentem chińskiej polityki, wzmacniającym  polityczne i  gospodarcze wpływów Chin w regionie (Przyp.red).

Turkmenistan

26 marca br. w Turkmenistanie rozpoczęto duże manewry  wojskowe Vatan, podczas których użyto po raz pierwszy chińskich kompleksów rakietowych KS -1A oraz FD – 2000. Ponadto w Lanzhou  Jiaotong University ( północno-zachodnie Chiny) 17 marca otwarto kulturowe centrum „Turkmenistan”, w którym  zgromadzona wydawnictwa naukowe, turkmeńską literaturę piękną oraz  albumy ze zdjęciami. Przypomnijmy, że obecnie studiuje w Chinach  ponad 2000 turkmeńskich studentów.


Źródło: regnum.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium