Uzbeckie dziewczynki w finale Technovation Challenge 2018

21-06-18 Promocja 0 comment

Drużyna dziewcząt  z Uzbekistanu o nazwie Generation Z,  która stworzyła aplikację ELIST, równo rozdzielającą  domowe obowiązki pomiędzy braćmi i siostrami w rodzinie, trafiła do finału międzynarodowego konkursu dla dziewczyn Technovation Challenge. Jest to pierwszy przypadek w historii Uzbekistanu. Zespół składa się z 4 uczennic – nastolatek, które działają pod opieką dwóch opiekunek oraz dwóch studentów.

Autorzy projektu, wychodzą z założenia, że w Azji Środkowej  tradycyjnie to właśnie kobiety spędzają więcej czasu w domu, wypełniając  domowe obowiązki. Zaczyna się to od dzieciństwa, kiedy rodzice nierównomiernie rozdzielają zadania pomiędzy rodzeństwo. Projekt ma uświadomić  rodzicom  jak znaczna  jest nierówność pomiędzy ich dzieci oraz zmienić relacje w rodzeństwie.

Finał konkursu odbędzie się w Kalifornii na początku sierpnia br. Przypomnijmy, że w konkursie wzięło udział ponad 2 tys. zespołów z różnych państw świata. W Uzbekistanie startowało 29 zespołów, 6 znalazło się w półfinale, a jeden dotarł do finału.

Źródło: spot.uz