Uzbekistan wprowadza w szkołach przedmiot „szachy”

10-08-18 Promocja 0 comment

Od nowego roku szkolnego (wrzesień br.) w 150 szkołach Uzbekistanu zostanie wprowadzona dodatkowa obowiązkowa dyscyplina – szachy. Takie rozporządzenie wydał prezydent kraju Szawkat Mirzijojew.

Ministerstwo Edukacji Narodowej Uzbekistanu wraz z Federacją Szachów mają zatwierdzić nowe programy  nauczania gry przed 20 sierpnia br. W przyszłości planuje się objęcie nimi wszystkich uzbeckich  szkół.

Przypomnijmy, że propozycja  dotyczące włączenia nauki gry w szachy do programów szkolnych padła jeszcze w lutym br. Na początku czerwca br. obecny prezes  Międzynarodowej Federacji Szachów (FIDE fr. Fédération Internationale des Échecs) Kirsan Ilumżynow (1. prezydent Republiki Kalmykia, Rosyjska Federacja) oznajmił, że ojczyzną szachów właśnie jest Uzbekistan.

Źródło: uzreport vesti.uz uzdaily