V Edycja Nagrody im. św. Grzegorza Peradze

31-08-17 Promocja 0 comment

Peradze

W dniu 31 sierpnia 2017 r. przyznano ustanowioną przez Radę Naukową „Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies Uniwersytetu Warszawskiego” Międzynarodową Nagrodę im. św. Grzegorza Peradze. Po zapoznaniu się z recenzjami dotyczącymi dorobku kandydatów do nagrody im. św. Grzegorza Peradze jednogłośnie postanowiono, że Laureatem w 2017 roku został:

Ilia Peradze (ur. 1939)

 

gruziński uczony, założyciel i prezes Towarzystwa im. św. Grzegorza Peradze w Tbilisi., inicjator powstania Dom Muzeum św. Grzegorza Peradze w Bakurciche.

Nagroda im. św. Grzegorza Peradze jest przyznawana co dwa lata osobom, które w swojej działalności naukowej prezentują te wartości, którym wierny był św. Grzegorz Peradze. Nagroda wyróżnia wybitne osoby, których dorobek życia jest godnym do naśladowania wzorem dla innych. Nagroda zostanie wręczona w dniu 10 września 2017 r. w Kościele św. Jerzego w Bakurciche.

Nagroda im. św. Grzegorz Peradze wykonana została na wzór panagia z klasztoru Martwili z X wieku techniką cloisonné występującą w dawnej sztuce gruzińskiej, bogato zdobiona złotem, srebrem i perłami.