VI Warsaw East European Conference 2009

Studium Europy WschodniejUniwersytetu Warszawskiego w dniach 15 – 18 lipca 2009 r.

zorganizowało

VI Doroczną Międzynarodową Warszawską Konferencję Wschodnioeuropejską

Warsaw East European Conference

1919 – 1939 – 1989 – 2009

East-Central Europe. Independence – Totalitarian Regimes – Independence

(Europa Środkowo –Wschodnia. Niepodległość – Reżimy Totalitarne – Niepodległość)

Głównym tematem konferencji była droga XX-wiecznej Europy Środkowo-Wschodniej od wyzwolenia po I wojnie światowej, przez reżimy totalitarne aż do wyzwolenia wraz z upadkiem komunizmu. Konferencja skupiła się wokół czterech zasadniczych dat z historii i współczesnej sytuacji w Europie: 1919-1939-1989-2009. Zmiany w Europie Środkowo-Wschodniej były omawiane szczególnie pod względem aspektów politycznych, społecznych, ekonomii oraz kulty. Konferencja składała się z ponad 30  paneli dyskusyjnych, w których udział wzięło ok. 120 referentów z całego świata. Część merytoryczna konferencji została wzbogacona przeglądem filmowym, nawiązującym tematycznie do tytułowych zagadnień tegorocznej sesji.

Wśród zaproszonych gości i referentów byli: prof. Zbigniew Kruszewski (Univeristy of Texas), prof. Zaza Tsotniashvili (Rektor Uniwersytetu w Gori), prof. Stanisław Szuszkiewicz (przewodniczący Rady Najwyższej Republiki Białoruś w l. 1991-94), prof. Stefano Bianchini (Uniwersytet w Bolonii), prof. Theodore Weeks (Southern Illinois University), prof. Gregory Gleason (Europejskie Centrum Bezpieczeństwa im. G.C.Marshalla, Garmisch-Partenkirchen), prof. Dmitriy Polyvyannyy (Państwowy Uniwersytet w Iwanowie) i inni.

Okrągły Stół: prof. Maciej Koźmiński, prof. Antoni Mironowicz, prof. Mikołaj Iwanow, dr Mykoła Ryabchuk

Otwarcie WEEC 2009 – prof. Włodzimierz Lengauer i dyr. Jan Malicki

Otwarcie WEEC 2009 – Wiceminister Spraw Zagranicznych RP – Jan Borkowski i dyr. Jan Malicki

Wykład inaugurujący WEEC 2009 – prof. Zbigniew Kruszewski (University of Texas, El Paso)