VII Międzynarodowa konferencja prometejska w Łucku – relacja

30-10-17 Promocja 0 comment

W dniach 26 i 27 października 2017 w Łucku odbyła się VII edycja dorocznej, międzynarodowej konferencji naukowej poświęconej zagadnieniu prometeizmu. Konferencja poświęcona była pamięci wybitnego polskiego dyplomaty, działacza niepodległościowego, wojewody wołyńskiego, Henryka Józewskiego i nosiła tytuł „Wybitne postacie prometeizmu. Henryk Józewski i jego spuścizna w 125. rocznicę urodzin”. Organizatorami konferencji były Wschodnioeuropejski Uniwersytet Narodowy im. Łesi Ukrainki w Łucku i Studium Europy Wschodniej UW we współpracy z Wołyńska Obwodową Administracją Państwową, Radą Miasta Łucka i Konsulatem Generalnym RP w Łucku.

Otwarcie konferencji poprzedziła ekumeniczna msza święta w intencji wojewody Henryka Józewskiego, która odbyła się w Katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła. We mszy uczestniczyli reprezentanci Studium Europy Wschodniej i Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Narodowego im. Łesi Ukrainki w Łucku.

Konferencja poświęcona była tematyce relacji polsko-ukraińskich w kontekście działalności Henryka Józewskiego, jego związków z prometeizmem i prób normalizacji relacji pomiędzy ukraińskimi i polskimi mieszkańcami dawnego województwa wołyńskiego. Omówione zostały także historia życia i działalność artystyczna Józewskiego. Wśród polskich prelegentów znaleźli się reprezentanci uniwersytetów (m.in. Jan Malicki, Jan Burski, Marek Kornat, Maciej Krotofil, Włodzimierz Mędrzecki, Stanisław Stępień), IPN (Paweł Libera, Mirosław Szumiło) i dyplomaci (Wiesław Mazur, Paweł Kowal). Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zapoznania się z najważniejszymi publikacjami wydanymi do tej pory przez Studium Europy Wschodniej.

Podczas konferencji dokonano uroczystego otwarcia wystawy poświęconej życiu i działalności Henryka Józewskiego. Wydarzeniem towarzyszącym sympozjum była prezentacja ukraińskiego przekładu książki Henryka Józewskiego „Zamiast pamiętnika”. Uczestnicy konferencji mieli także możliwość zwiedzenia historycznej części miasta Łuck i osobistego doświadczenia reliktów jego burzliwej historii.

W trakcie konferencji przypomniano również postaci dwu innych przedstawicieli ruchu prometejskiego: płk. Tadeusza Schaetzla i ppłk. Edmunda Charaszkiewicza. Jan Malicki -dyrektor Studium Europy Wschodniej UW – opowiedział o renowacji ich wspólnego grobu, który znajduje się na cmentarzu South Ealing w Londynie. Wspomniał, iż inicjatywa wyszła ze strony Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, który we współpracy z SEW oraz Fundacją Róbmy swoje dla kultury doprowadził do renowacji miejsca spoczynku obu zasłużonych prometejczyków. Prace restauratorskie przeprowadziła konserwator dzieł sztuki Olga Marzantowicz, zaś środki na realizację projektu zapewniło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

Konferencję zakończyło sesja plenarna Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, zatytułowana „Ukraina-Polska. W poszukiwaniu nowego modelu partnerstwa i współpracy”. Film z posiedzenia dostępny jest na naszym kanale w serwisie YouTube.