Vlad Plahotniuc w Nowym Jorku zażądał wycofania rosyjskich wojsk i amunicji z Naddniestrza

14-07-17 admin 0 comment

Mołdawia ponownie wzywa Rosję do przestrzegania międzynarodowych zobowiązań i wycofania z Naddniestrza wojsk oraz broni. Poinformował o tym 13 lipca przewodniczący rządzącej Demokratycznej Partii Mołdawii Vlad Plahotniuc podczas zwołanej w Nowym Jorku Rady Międzynarodówki Socjalistycznej.

„Na tym forum chciałbym przypomnieć wymogi prawne władz Republiki Mołdowy. Domagamy się zakończenia procedury wycofania rosyjskich wojsk z terytorium naszego kraju. Przypomnę, że ta decyzja (o wycofaniu – red.) została przyjęta na szczycie OBWE w Stambule w 1999 roku. Jestem przekonany, że w Nowym Jorku, gdzie znajduje się siedziba ONZ, możemy ponownie powtórzyć nasze stanowisko z nadzieją na wysłuchanie i wsparcie” – powiedział Plahotniuc.

Lider mołdawskich demokratów powiedział również, że Mołdawia domaga się wymiany rosyjskich sił pokojowych w strefie bezpieczeństwa na Dniestrze na cywilną misję międzynarodowych obserwatorów.

Dodajmy, że w samozwańczym Naddniestrzu stacjonuje grupa rosyjskich wojsk (około 1,6 tys. żołnierzy), a w magazynach znajduje się ponad 20 tysięcy ton amunicji.

Źródło: Ukrinform

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium