Vucic z wizytą w Sarajewie

12-09-17 admin 0 comment

Prezydent Aleksandar Vucic odwiedził  sąsiednią Bośnię i Hercegowinę. Jest to pierwsza od 6 lat wizyta serbskiego prezydenta w tym kraju.

Podczas dwudniowego pobytu serbski przywódca spotkał się m.in. z przewodniczącym bośniackiej prezydencji Draganem Covicem, oraz prezesem rady ministrów Denisem Zvidcicem. Odbył również spotkanie z przedstawicielami obu izb parlamentu.

Jak tłumaczył A. Vucic, przybył do Bośni by pokazać, że ma ona w Serbii prawdziwego przyjaciela. Przyjaźń ta ma odzwierciedlać się w szacunku dla integralności terytorialnej Bośni, oraz wzmacnianiu więzi gospodarczych i politycznych.

Wizyta skupiła się na serii pomniejszych spraw granicznych (3% przebiegu granicy pomiędzy oba krajami wymaga uzgodnień), ale poruszono również kwestię wspólnych projektów energetycznych. Uzgodniono również, że przed końcem roku (najprawdopodobniej w listopadzie) odbędzie się kolejna wspólna sesja parlamentów obu krajów. A. Vucic wyraził również nadzieje, że do końca  roku do Belgradu przyjadą trzej członkowie bośniackiej prezydencji.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium