W prezydenckiej kampanii 2019 roku Poroszenko będzie obiecywał członkostwo Ukrainy w UE

12-08-17 admin 0 comment

Motywem przewodnim przyszłej prezydenckiej kampanii Petra Poroszenki będzie hasło, że jest on „niezastąpiony”, oraz obietnica członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej – poinformował 11 sierpnia portal internetowy Ukraińska Prawda, powołując się na anonimowe źródło w otoczeniu szefa państwa.

Według informacji Ukraińskiej Prawdy, Petro Poroszenko już zadecydował, że będzie ubiegał się o reelekcję w wyborach 2019 roku, o czym poinformuje obywateli  jesienią tego roku. Głównym przesłaniem przyszłej kampanii wyborczej szefa państwa ma być obietnica, że Ukraina podczas drugiej kadencji Petra Poroszenka złoży formalny wniosek o członkostwo w Unii.

Oprócz  wystąpienia o członkostwa w UE, plan kampanii, który został opracowany przez stratega politycznego, posła Rady Najwyższej Ihora Hryniwa, zawiera w sobie jeszcze kilka interesujących punktów. Prezydent ma zaproponować przeniesienie części swoich uprawnień na  parlament, chodzi , m.in. o mianowanie szefów obwodowych administracji państwowych. Zgłoszony ma zostać także wniosek o wprowadzenie dwuizbowości parlamentu : wyższa izba liczyłaby  150 deputowanych wybranych w okręgach jednomandatowych, niższa izba  składałaby się  z 300 posłów wybranych w systemie proporcjonalnym.

Dodajmy, że według czerwcowych badań socjologicznej grupy „Rainking”, w drugiej turze wyborów prezydenckich Julia Tymoszenko wygrywa z Petrem Poroszenką. Na przywódczynię opozycyjnej partii „Batkiwszczyna” jest gotowych zagłosować 32% Ukraińców, zaś na urzędującego szefa państwa – 24%.

Źródło: Ukraińska Prawda, Unian

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium