Warsaw East European Conference – trzeci dzień konferencji

30-06-18 Promocja 0 comment

Zakończyła się 15 edycja Warsaw East European Conference. Przez trzy dni byliśmy świadkami niezwykle porywających dyskusji i wymiany poglądów na temat gospodarki, polityki i historii regionu Europy Wschodniej. Trzeci, ostatni dzień konferencji rozpoczął doskonały wykład byłego premiera Litwy, Andriusa Kubiliusa. Wykład, zatytułowany „Challenges Facing Lithuania Today” zgromadził liczną widownię zainteresowaną zarówno kwestiami litewskimi, jak również sprawami związanymi z regionem państw bałtyckich. Oprócz wykładu odbyły się również 3 sesje panelowe poświęcone transformacji systemów politycznych, współczesnej Białorusi oraz relacjom pomiędzy Polską i Ukrainą a Bałkanami.

Podczas drugiej części ostatniego dnia konferencji odbył się trzeci Okrągły Stół, zatytułowany „What’s Going on in Central Asia, Ukraine and the Caucasus?”. Dyskusję, moderowaną przez dyrektora konferencji, Johna S. Micgiela, rozpoczęła Julie George, opowiadając o przemianach, jakie w ostatnim czasie dotknęły Gruzję i Armenię. Następnie swoje wystąpienie, poświęcone Ukrainie i Rosji wygłosiła Yana Gorokhovskaia. Ostatnim prelegentem był Alex Motyl, który w swoim referacie omówił zmiany, jakie w ostatnich latach miały miejsce na Ukrainie. Dr Motyl przedstawił także szanse, jakie stoją przed Ukrainą a także zagrożenia, z jakimi będzie musiała się zmierzyć.

Konferencję zakończył wykład prof. Alfonsasa Eidintasa, zatytułowany „From Common to a National State(s) and Lithuanian-Polish dispute”. Wykład ambasadora Eidintasa wzbudził bardzo duże zainteresowanie.

Dodatkowym wydarzeniem, które odbyło się podczas ostatniego dnia konferencji było wręczenie Nagrody Przeglądu Wschodniego. Nagrodę w kategorii: „Popularyzacja problematyki wschodniej” za stworzenie serii przewodników otrzymał Grzegorz Rąkowski.

Nagrodę w kategorii „Dzieje Polaków na Wschodzie” za wieloletnią współpracę w udostępnianiu archiwów niezwykle ważnych dla dziejów Polaków na Wschodzie otrzymały Zakład Narodowy im. Ossolińskich we Wrocławiu oraz Lwowska Narodowa Naukowa Biblioteka Ukrainy im. Wasyla Stefanyka.


Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom: prelegentom i słuchaczom, dzięki którym konferencja okazała się niezwykłym sukcesem. Już dziś pragniemy zaprosi Państwa na kolejną, szesnastą edycję Warsaw East European Conference, która tradycyjnie już odbędzie się na początku wakacji w Warszawie. Do zobaczenia w 2019!