Węgierski rząd wpuścił na terytorium UE rosyjskich agentów, twierdzi opozycja

11-09-18 Promocja 0 comment

10.09.2018

Opozycyjna Koalicja Demokratyczna (DK) byłego premiera Ferenca Gyurcsánya twierdzi, że dzięki państwowym obligacjom  na terytorium Węgier trafili rosyjscy agenci oraz członkowie rosyjskiego podświatka.

„Państwowe obligacje stwarzają  ryzyko dla całej Unii Europejskiej”, oświadczył rzecznik tej partii Zsolt Gréczy.

Na drodze  zakupu państwowych obligacji imigracyjnych obywatele krajów spoza UE mogą zdobyć zezwolenie na pobyt na terytorium Węgier, a tym samym mogą poruszać się po całej Unii Europejskiej. Koalicja Demokratyczna zamierza zwrócić się w tej kwestii do Komisji Europejskiej.

„Państwowe obligacje kupują także terroryści, przestępcy i agenci tajnych służb”, twierdzi partia opozycyjna powołując się na wspólne dochodzenie serwerów śledczych irekt36.hu, 444.hu i rosyjskiego opozycyjnego dziennika Novaja Gazeta.

Dziennikarze stwierdzili, że dostęp do wspomnianych obligacji mieli także rosyjscy politycy i szefowie rosyjskich przedsiębiorstw państwowych objętych unijnymi  sankcjami wobec Rosji.

„Z węgierskim urzędem do spraw uchodźców i imigrantów podobno nawiązał kontakt nawet krewny szefa rosyjskich tajnych służb, rosyjski biznesmen mający powiązania ze zorganizowaną przestępczością”, donosi serwer 444.hu.

Program państwowych obligacji imigracyjnych na Węgrzech ruszył w roku 2012. Każdy, kto zakupił obligacje za minimum 250 tys. Euro dostał zezwolenie na pobyt na Węgrzech. Program wstrzymano wprawdzie w roku 2017, niemniej zostało wydanych około 20 tys. zezwoleń. Większość beneficjentów to obywatele Chin a jest wśród nich także kilkuset Rosjan.

Poprzez zakup wspomnianych obligacji zezwolenie na pobyt zdobył między innymi jeden z posłów rosyjskiej Dumy z  rodziną. Zainteresowany twierdzi, że nie był wtedy jeszcze członkiem Dumy a po wyborach z węgierskiego zezwolenia na pobyt zrezygnował. Wśród osób, które zakupiły  obligację i dostały zezwolenie na pobyt na Węgrzech miał znaleźć się  także syn  szefa rosyjskiego kontrwywiadu Sergieja Naryszkina.

Źródło: Novinky.cz

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium