Większość Rosjan uważa, że państwo powinno finansowo wspierać Nocne Wilki

12-08-17 admin 0 comment

54% Rosjan, którzy słyszeli o istnieniu klubu motocyklowego Nocne Wilki, opowiedziało się za tym, by miał on państwowe wsparcie finansowe, podało Ogólnorosyjskie  Centrum Badań Opinii Publicznej (WCIOM).

Członkowie tego klubu o wyraźnie nacjonalistycznych poglądach są np. zagorzałymi zwolennikami Józefa Stalina i opowiadają się przeciwko jakimkolwiek protestom  w społeczeństwie rosyjskim. W 2015 r. Nocne Wilki poparły ruch Antymajdan, którego członkowie wyrazili gotowość czynnej walki z przeciwnikami obecnej rosyjskiej władzy.

W 2014 r. Nocne Wilki czynnie poparły aneksję Krymu oraz prorosyjskich separatystów na Donbasie.

W grudniu tegoż roku USA wprowadziły sankcje wobec członków klubu. W roku 2015 władze Polski odmówiły Nocnym Wilkom zgody na przejazdu przez terytorium kraju na berlińskie obchody zakończenia drugiej wojny światowej.

Od 2012 r. Nocne Wilki otrzymały z rosyjskiego budżetu  kilka grantów na łączną kwotę co najmniej 60 mln rubli. Pod koniec lipca br. pojawiła się informacja, że w tegorocznych konkursach na granty państwowe 2 z  wniosków złożonych przez klub, nie zostały nawet dopuszczone do oceny, a kolejne 2 odrzucono.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium