Wizyta prezydenta Serbii w Chorwacji przełożona ze względu na napięte stosunki

10-10-17 admin 0 comment

Spotkanie przywódców Serbii i Chorwacji bezterminowo przełożone. Powodem jest pogorszenie stosunków pomiędzy oboma krajami.

O przełożeniu wizyty prezydenta Serbii Aleksandara Vucicia w Zagrzebiu poinformowało biuro prezydent Chorwacji Kolindy Grabar Kitarovic. Jak wyjaśniono, zważywszy na „ostatnie wydarzenia, oraz brak atmosfery dla budowy wzajemnego zaufania” brak jest warunków wstępnych dla organizacji wizyty.

Napięcie w stosunkach dwustronnych wywołało odsłonięcie w serbskiej stolicy pomnika ku czci Milana Tepicia byłego jugosłowiańskiego oficera, który w  1991 roku, w trakcie wojny w Chorwacji, wysadził się w powietrze wraz ze składem amunicji, aby nie dopuścić do przejęcia go przez chorwackie wojsko.

Wydarzenia te wywołały serię negatywnych komentarzy wysokich przedstawicieli obu stron, wzajemnie oskarżających się o nieumiejętność radzenia sobie z trudną historią, oraz szaleństwo i histerię. Głównym punktem spornym jest kwestia samej wojny w Chorwacji, którą w zależności od przyjętej interpretacji uznać można za konflikt międzynarodowy  lub wojnę domową.

Pomimo napięć we wzajemnych relacjach, A. Vucicia i K.Grabar-Kitarovic łączyły dotąd dobre stosunki. W czerwcu ubiegłego roku przywódcy obu krajów podpisali nawet deklarację w sprawię poprawy wzajemnych relacji, poruszającą m.in. kwestie mniejszości narodowych, osób zaginionych podczas wojny oraz sporów granicznych.

Źródło: balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium