Wizyta przywódcy Osetii Południowej w Republice Serbskiej

13-01-18 admin 0 comment

Prezydent nieuznawanej na arenie międzynarodowej Osetii Południowej, Anatolij Bibiłow, odbył trzydniową wizytę w Republice Serbskiej (serbska część Bośni i Hercegowiny). W trakcie wizyty Bibiłow spotkał się z prezydentem Miloradem Dodikiem oraz wziął udział w wydarzeniach poświęconych Dniu Republiki w Banja Luce.

Na spotkaniu z Bibiłowem Milorad Dodik stwierdził, iż wierzy w pełne, suwerenne prawo Osetii Południowej do decydowania o własnym losie oraz podkreślił, że dla jego administracji współpraca z Cchinwali jest w pełni uzasadniona. Dodik zapowiedział także rewizytę w Osetii Południowej.

Po spotkaniu Dodika i Bibiłowa Minister Stosunków Gospodarczych i Współpracy Regionalnej Republiki Serbskiej Zlatan Klokicz wraz z Ministrem Spraw Zagranicznych Osetii Południowej Dmitrijem Miedojewem podpisali memorandum o porozumieniu. Zawarto również umowę o współpracy między partią Bibiłowa „Zjednoczona Osetia” i partią Dodika „Sojusz niezależnych socjaldemokratów”. Według komunikatu służby prasowej Anatolija Bibiłowa przywódca władz Cchinwali poinformował Milorada Dodika, że planowane jest utworzenie przedstawicielstwa Osetii Południowej w Republice Serbskiej.

W związku z wizytą Anatolija Bibiłowa w Rebublice Serbskiej Gruzja wystosowała notę protestacyjną do władz Bośni i Hercegowiny. W odpowiedzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych Bośni i Hercegowiny podkreśliło, że państwo to ma dobre i przyjazne stosunki z Gruzją, oparte na poszanowaniu integralności terytorialnej i suwerenności obu krajów oraz, że nie ma nic wspólnego z wizytą delegacji z Cchinwali, o której to nie zostało nawet poinformowane. Sam Milorad Dodik podkreślił, iż przywódca Południowej Osetii odwiedził Republikę Serbską, a nie Bośnię i Hercegowinę. Dodał także, że Gruzja nie jest przyjacielem Republiki Serbskiej.

Przed wizytą w Bośni i Hercegowinie Anatolij Bibiłow odwiedził Belgrad i Nowy Sad w Serbii. Wcześniej odbył również wizytę w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej, gdzie odwiedził linię frontu i lokalnych prorosyjskich bojowników walczących przeciwko ukraińskiej armii oraz ofiarował im wojskowe mundury.

Źródło: civil.ge, apsny.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium