Pro Georgia

Nazwa: Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies.

ISSN 1230-1604 e- ISSN 2956-7343

Lista MEiN: 20 punktów (2021)

Wydawca: Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego

Dystrybucja: wydawnictwa.studium@uw.edu.pl

Ukazuje się od: pod obecnym tytułem od 2002 /2023 r

Title: Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies.

ISSN 1230-1604

e- ISSN 2956-7343

MEiN list: 20 points (2021)

Publisher: Centre for East European Studies University of Warsaw

Distribution: wydawnictwa.studium@uw.edu.pl

Published since: under the present title since 2002 /2023.

O Publikacji

„Pro Georgia”, rocznik naukowy wydawany od 1991 roku, który w trakcie tych trzydziestu dwóch lat stał się jednym z najpoważniejszych a także jednym z nielicznych pism naukowych poświęconych szeroko rozumianej problematyce kartwelologicznej (gruzińskiej) i kaukaskiej nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Pismo ma już ogromne zasługi i to w wielu dziedzinach, zwłaszcza w prezentacji badań nad historią i kulturą Kaukazu. Łączy ono, z jednej strony, przedstawicieli różnych dyscyplin i specjalności wokół problematyki kartwelologicznej i kaukaskiej, z drugiej jest obecnie najbardziej znanym i uznanym forum wymiany myśli i prezentacji badań dla uczonych nie tylko polskich, ale także zagranicznych. Swoje teksty w „Pro Georgia” zamieszczają historycy, historycy sztuki i literatury, językoznawczy, etnolodzy, archeolodzy.

Opublikowano już 33 tomy. Zamieszczone w nich studia stały się już opracowaniami klasycznymi, stanowiącymi punkt odniesienia dla każdego poważnego kartwelologa – stanowią kanon lektur dla wszystkich poważnych monografii i opracowań. Stanowią zarazem trwały dorobek polskiej myśli humanistycznej, nawiązując do najlepszych tradycji, reprezentowanych przez dawne polskie piśmiennictwo naukowe.

Lista MEiN: 20 punktów (2021)

„Pro Georgia” – the yearly academic Journal published since 1991, which in the course of these thirty-two years has become one of the most serious and also one of the few scientific journals devoted to the broadly understood Karvelological (Georgian) and Caucasian issues not only in Poland, but in the rest of Europe.

The journal has already made a great contribution and in many fields, especially in the presentation of research on the history and culture of the Caucasus. On the one hand, it unites representatives of various disciplines and specialities around the problems of the Carvelology and the Caucasus; on the other hand, it is currently the most well-known and recognised forum for the exchange of ideas and presentation of research for scholars not only from Poland, but also from abroad. Historians, art and literature historians, linguists, ethnologists and archaeologists contribute their texts to „Pro Georgia”.

Already 33 volumes have been published. The studies included in them have already become classics, a reference point for every serious cartvellologist – they are the canon of reading for all serious monographs and studies. At the same time, they constitute a lasting legacy of Polish humanistic thought, referring to the best traditions represented by old Polish scientific writing.

MEiN list: 20 points (2021)

Ponadto, w 2010 r. Rada Naukowa „Pro Georgia” ustanowiła Nagrodę św. Grzegorza Peradze.

Jest to jedyna w Europie nagroda imienia prawosławnego naukowca profesora przedwojennego Uniwersytetu Warszawskiego dla ludzi nauki i kultury. Nagroda jest przyznawana co dwa lata osobom, które w swojej działalności naukowej prezentują te wartości, którym wierny był św. Grzegorz Peradze. Nagroda wyróżnia wybitne osoby, których dorobek życia jest godnym do naśladowania wzorem dla innych.

Założycielem i redaktorem naczelnym pisma jest David Kolbaia. Komitet redakcyjny tworzą: Wojciech Materski, Jan Malicki, ks. Henryk Paprocki. Przy redakcji działa też międzynarodowa Rada Naukowa „Pro Georgia”.

„Pro Georgia. Journal of Kartvelological Studies” jest obecnie klasycznym wydawnictwem, w najlepszym znaczeniu tego słowa. Zamieszczone w nim studia są już opracowaniami klasycznymi, stanowiącymi punkt odniesienia dla każdego poważnego kartwelologa – stanowią kanon lektur dla wszystkich poważnych monografii i opracowań.

Rocznik stanowi trwały dorobek polskiej myśli humanistycznej, nawiązując do najlepszych tradycji reprezentowanych przez dawne polskie piśmiennictwo naukowe.

Rocznik Pro Georgia ma mocną pozycję na międzynarodowym rynku kaukazoznwstwa, a w zakresie badań kartwelologicznych i szerokiego upowszechniania ich rezultatów – jest czasopismem wiodącym. Jego pozycję monopolisty w tym zakresie potwierdził VI Międzynarodowy Kongres Kartwelologów, obradujący w listopadzie 2011 r. w Tbilisi, który całą jedną sesję poświęcił właśnie „Pro Georgii” – w 25. rocznicę jej powstania. Międzynarodowa Rada Redakcyjna, nadzorująca poziom czasopisma, skupia najwybitniejszych w skali powszechnej badaczy z Polski, Gruzji, Francji, Hiszpanii, Japonii, Niemiec. Na jego łamach zamieszczane są teksty w wielu językach, z dominacją anglojęzycznych, polskojęzycznych i gruzińskojęzycznych, publikowane nie tylko artykuły i studia, ale też dokumenty i materiały źródłowe, jak też przekłady klasycznych tekstów gruzińskich.

Informacje o „Pro Georgii” zamieszczają międzynarodowe bazy czasopism. Jej roczniki gromadzą najważniejsze biblioteki świata, m.in. amerykańska Biblioteka Kongresu, Humboldt University, British Library, Dumbarton Oaks Research Library, Biblioteka Uniwersytetu w Tbilisi, Biblioteka Narodowa, Instytut Rękopisów w Tbilisi, University of Oxford. Jest ona czasopismem najczęściej przywoływanym w literaturze kartwelologicznej. Artykuły zamieszczane w trzydziestu dotąd wydanych rocznikach czasopisma weszły na trwałe do obiegu naukowego, są cytowane w opracowaniach wielu badaczy. Wśród publikujących na jej lamach autorów widnieją nazwiska światowej sławy naukowców, jak m.in. Bernard Outtier, Jost Gippert, Vakhtang Licheli, ks. Henryk Paprocki, Andrzej Pisowicz, Jan Braun, Gocha Japaridze.

„Pro Georgia” stanowi interdyscyplinarne (nauki humanistyczne, nauki społeczne) forum integrujące polskich kartwelologów i kaukazoznawców, płaszczyznę ich kontaktów w aspekcie znajomości regionu z badaczami z zakresu innych dyscyplin, w szczególności religioznawcami, patrologami i archeologami. Praktycznie cała polska kartwelologia, która powstała niemal od zera po 1990 r., rozwinęła się w oparciu o „Pro Georgię”, odgrywającą niezmiennie rolę forum udostępniania cząstkowych badań, dyskusji naukowej, opiniotwórcze (recenzje), wymiany doświadczeń warsztatowych, czy też inspirujące nowe kierunki badań, wskazujące w ich zakresie możliwości źródłowe (archiwalne).

Prof. Wojciech Materski, Warszawa

David Kolbaia – redaktor naczelny

Sophia Jvania – sekretarz redakcji

Wojciech Materski

Henryk Paprocki

Jan Malicki

Kontakt do redakcji – d.kolbaia@uw.edu.pl

Dystrybucja – wydawnictwa.studium@uw.edu.pl

Studium Europy Wschodniej
Uniwersytet Warszawski
Pałac Tyszkiewiczów-Potockich, klatka C, pok. C10
Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

  • Zaza Aleksidze, Professor, Korneli Kekelidze Georgian National Center of Manuscripts, Tbilisi
  • Andrzej Furier, Professor, University of Szczecin
  • Jost Gippert, Professor, Goethe University of Frankfurt Andria Gvazava, Metropolitan of Gori and Ateni
  • Gocha Japaraidze, Professor, Tbilisi State University
  • Radosław Kanarkowski, Professor, Jagiellonian University, Cracow
  • Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, Professor University of Warsaw
  • Gia Kvashilava, Professor, Tbilisi State University
  • Vakhtang Licheli, Professor, Tbilisi State University
  • Hirotake Maeda, Professor, Tokyo Metropolitan University, Japan
  • Georges Mamoulia, docteur en histoire de l’Ecole des hautes études en sciences sociales (EHESS), Paris
  • Lech Mróz, Professor, University of Warsaw
  • Bernard Outtier, Professor, Centre national de la recherche scientifique, Paris
  • Andrzej Pisowicz, Professor, Jagiellonian University, Cracow
  • Annegret Plontke-Luening, Professor, Friedrich Schiller University, Jena
  • Jaba Samushia, Professor, Tbilisi State University
  • Manana Tandashvili, Professor, Goethe University of Frankfurt

Informacja w kwestii ghostwriting:

Redakcja czasopisma „Pro Georgia” przestrzega i wdraża zalecenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące ochrony przed ghostwriting i guestauthorship.

Rzetelność w nauce stanowi jeden z jej jakościowych fundamentów. Czytelnicy powinni mieć pewność, iż autorzy publikacji w sposób przejrzysty, rzetelny i uczciwy prezentują rezultaty swojej pracy, niezależnie od tego, czy są jej bezpośrednimi autorami, czy też korzystali z pomocy wyspecjalizowanego podmiotu (osoby fizycznej lub prawnej). Dowodem etycznej postawy pracownika naukowego oraz najwyższych standardów redakcyjnych powinna być jawność informacji o podmiotach przyczyniających się do powstania publikacji (wkład merytoryczny, rzeczowy, finansowy etc.), co jest przejawem nie tylko dobrych obyczajów, ale także społecznej odpowiedzialności. Przykładami przeciwstawnymi są „ghostwriting” i „guestauthorship”.

Z „ghostwriting” mamy do czynienia wówczas, gdy ktoś wniósł istotny wkład w powstanie publikacji, bez ujawnienia swojego udziału jako jeden z autorów lub bez wymienienia jego roli w podziękowaniach zamieszczonych w publikacji. Z „guestauthorship” („honoraryauthorship”) mamy do czynienia wówczas, gdy udział autora jest znikomy lub w ogóle nie miał miejsca, a pomimo to jest autorem/współautorem publikacji.

oświadczenie autora:

Wymogi formalne publikacji:

Procedura recenzowania artykułów dla czasopisma „Pro Georgia”

  1. Każda publikacja powinna zostać oceniona przez co najmniej dwóch niezależnych recenzentów spoza jednostki naukowej afiliowanej przez autora publikacji
  2. Każdy z recenzentów proszony będzie o podpisanie deklaracji o niewystępowaniu konfliktu interesów, tj. o niewystępowaniu między recenzentem a autorem bezpośrednich relacji rodzinnych, relacji podległości zawodowej lub bezpośredniej współpracy naukowej w ciągu ostatnich dwóch lat poprzedzających rok przygotowania recenzji.
  3. Recenzja powinna zostać sporządzona w wersji pisemnej i powinna zawierać jednoznaczny wniosek dotyczący dopuszczenia artykułu naukowego do publikacji lub jego odrzucenia.
  4. Kryteria kwalifikacji lub odrzucenia tekstu są następujące: oryginalność podjętej problematyki, wartość merytoryczna tekstu, jakość badań własnych (jeśli dotyczy), wykorzystane źródła naukowe.
  5.  Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji lub zeszytów czasopisma nie są ujawniane. Lista recenzentów jest podawana raz w roku na stronie internetowej czasopisma.

Deklaracja o niewystępowaniu konfliktu interesów: