XI Warsaw East European Conference 2014

DZIEŃ I  (10 LIPCA) – INAUGURACJA

Jedenastą sesję konferencji Warsaw East European 2014 (WEEC 2014) zatytułowaną Triumphs and Failures. Poland and the Region after 1989: 25 Years Later rozpoczął tradycyjnie dyrektor Studium Europy Wschodniej oraz główny organizator konferencji – dr h.c. Jan Malicki. Gości powitał również  prorektor  Uniwersytetu Warszawskiego – prof. Alojzy Nowak oraz przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP – Marek Całka. Wykład inauguracyjny wygłosił  znakomity gość, wybitny ekonomista oraz były minister finansów  prof. Leszek Balcerowicz.

Dyrektor Jan Malicki wita zebranych gości

Powitanie uczestników

Goście specjalni podczas inauguracji (m.in: b. prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk, jak również b. prezydent, prof. Stanisław Szuszkiewicz)

Licznie przybyli goście, zainteresowanie ceremonią otwarcia było ogromne!

prof. Leszek Balcerowicz podczas wykładu inauguracyjnego

Dyrektor Jan Malicki w towarzystwie przedstawiciela MSZ Marka Całki

prof. Leszek Balcerowicz i goście

Pytania od publiczności

Prezydent Leonid Krawczuk podczas wywiadu dla kwartalnika Res Publica Nowa

PANELE DYSKUSYJNE, WYKŁADY

Podczas tegorocznej konferencji podobnie jak w latach ubiegłych odbyły się liczne wykłady, panele dyskusyjne dotyczące problemów naszego regionu tematycznie związane z konferencją. Podczas całego, 4-dniowgo wydarzenia mieliśmy okazję wziąć udział w kilkudziesięciu wykładach prowadzonych przez około stu panelistów z całego świata, m. in. z krajów takich jak: Białoruś, Ukraina, Rosja, Turcja czy Tajwan. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z tych niezwykle ciekawych dyskusji oraz wykładów.

Prezentacja czasopisma naukowego wydawanego przez Studium Europy Wschodniej „Nowy Prometeusz”

Podczas paneli publiczność również dopisała

I OKRĄGŁY STÓŁ

Wydarzeniem wieńczącym pierwszy dzień naszej konferencji był I Okrągły Stół, w którym udział wzięli znamienici goście: b. prezydent Ukrainy – Leonid Krawczuk,  b. prezydent Białorusi, prof. Stanisław Szuszkiewicz oraz Rudolf Pikhoja.

Od lewej: Rudolf Pikhoja, Leonid Krawczuk, Stanisław Szuszkiewicz, Wiktor Ross

Publiczność podczas I Okrągłego Stołu

Bohaterowie I Okrągłego Stołu wraz z prowadzącą Marią Przełomiec oraz moderatorem dyskusji, ambasadorem Wiktorem Rossem

Rudolf Pikohoja, Leonid Krawczuk i Stanisław Szuszkiewicz podczas obrad I Okrągłego Stołu

Wywiad z prezydentem Krawczukiem dla Polskiego Radia

Emocjonalne przemówienia

Pamiątkowe zdjęcie

DZIEŃ II (11 LIPCA)

Podczas drugiego dnia konferencji mogliśmy wziąć udział w ośmiu panelach dyskusyjnych oraz zróżnicowanych tematycznie wykładach. Dzień zakończył się kolejnym Okragłym Stołem zatytułowanym Ukraine today and tomorrow (Ukraina dziś i jutro).

Panel pt. Elites and political movements in Ukraine and the region, Michał Banaś (Polska) – Uniwersytet Wrocławski

Panelowa publiczność

Prelegenci

II Okrągły Stół, od lewej: Adam Eberhardm Paweł Kowal, Mykola Riabchuk, Markian Malskyy

II Okrągły Stół c.d.

poseł do Parlamentu Europejskiego VII kadencji – Paweł Kowal oraz Mykola Riabczuk –  ukraiński krytyk literacki, eseista i publicysta, poeta

Przemówienie prezydenta Krawczuka na zakończeniu obrad I Okrągłęgo Stołu

DZIEŃ III (12 LIPCA)

Trzeci dzień konferencji zaczął się od spotkania z gościem specjalnym – Aleksandrem Bialackim. Znany białoruski polityk i obrońca praw człowieka opowiadał o swoich relacjach z władzami rodzimego kraju i pobycie w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Opozycjonista odpowiadał także na pytania publiczności dotyczące współczesnej sytuacji politycznej na Białorusi. Trzeciego dnia słuchacze i referenci wzięli również udział w dziewięciu różnorodnych panelach. Podczas kolejnego Okrągłego Stołu dr Kazimierz Wóycicki i Adam Balcer zaprezentowali publikację swego autorstwa – Poland on the global chessboard (Polska na globalnej szachownicy).

Spotkanie specjalne z Aleksandrem Bialackim

Spotkanie z Aleksandrem Bialackim

DZIEŃ IV (13 lipca) – ZAMKNIĘCIE

Podczas dnia zamykającego XI sesję Warsaw East European Conference odbyło się siedem spotkań panelowych, które dotyczyły m.in. Partnerstwa Wschodniego, bezpieczeństwa w Europie i historii systemów politycznych w Rosji. Ogromnym zainteresowaniem słuchaczy i dyskutantów cieszył się panel Ukraine and the region after “Majdan” (Ukraina i region po “Majdanie”), poświęcony bieżącej sytuacji społeczno-politycznej u wschodnich sąsiadów. Wykład wieńczący konferencję wygłosił jeden z sygnatariuszy Porozumień Białowieskich, były prezydent Białorusi Stanisław Szuszkiewicz. Spotkanie poświęcone było autobiografii prezydenta pt. My life. The fall and resurrection of USSR ( Moje życie. Rozpad i wskrzeszenie ZSRR). Pożegnalna lampka wina stała się ostatnim nieformalnym forum dyskusyjnym uczestników konferencji. Warsaw East European Conference 2014, która zgromadziła 250 uczestników, wieczorem dobiegła końca!

Oprócz paneli, wykładów oraz wydarzeń specjalnych goście mogli podziwiać wystawę pt. „Uniwersytecki Pop Iwan”

Wszystkim panelistom, gościom oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w tegorocznej konferencji i zapraszamy już za rok na kolejną!

Fot. Studium – K. Widźgowska

POLSKIE ORAZ EUROPEJSKIE MEDIA O KONFERENCJI WEEC 2014:

1. UNIAN

2. Wiadomości serwisu wp.pl