Zmarł prof. Piotr Wandycz

07-08-17 Promocja 0 comment

Z wielkim żalem informujemy, że 29 lipca, w wieku 93 lat opuścił nas wybitny historyk, wieloletni wykładowca Wschodniej Szkoły Letniej,

profesor Piotr Wandycz

Prof. Piotr Wandycz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Prof. Piotr Wandycz. Fot. PAP/J. Bednarczyk

 

Prof. Wandycz specjalizował się w historii dyplomacji i najnowszej historii Polski i Europy Środkowo Wschodniej. Wykładał m.in. na uniwersytetach Indiana, Columbia i Yale, należał także do kadry wykładowców Wschodniej Szkoły Letniej Studium Europy Wschodniej UW. Wandycz był prezesem Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, członkiem Rady Instytutu Józefa Piłsudskiego, współpracownikiem paryskiej „Kultury” i „Zeszytów Historycznych”.

Prof. Wandycz był laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. nagrody Przeglądu Wschodniego im. Aleksandra Gieysztora, nagrody Fundacji Jurzykowskiego, Fundacji Guggenheima, nagrody im. Lenkszewicza, Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, nagrody im. O. Haleckiego Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, nagrody Instytutu Piłsudskiego. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Medalem im. Hlavki.

Wandycz otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Sorbona, Wrocławskiego, Jagiellońskiego i KUL. Był autorem ponad 400 publikacji naukowych.