16. Warsaw East European Conference

01-07-19 Promocja 0 comment

W dniach 28-30 czerwca w budynku Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się szesnasta edycja Warsaw East European Conference – największej w regionie konferencji poświęconej szeroko rozumianej tematyce wschodniej. Temat tegorocznej konferencji brzmiał „The Post-Soviet Space Three Decades Later. Time of Troubles or Triumph?” Podczas trzech dni konferencję odwiedzili goście z 16 krajów i 3 kontynentów. Uczestnicy WEEC mieli szansę uczestniczyć w 4 Okrągłych Stołach, 11 sesjach panelowych, wykładach specjalnych i wydarzeniach towarzyszących.

Konferencję otworzyli John S. Micgiel (dyrektor WEEC) i Jan Malicki (dyrektor SEW). Słowo wstępne do zgromadzonych w auli BUWu skierował minister Marcin Przydacz. Wykład otwierający wygłosił gen. Andrzej Fałkowski. Podczas pierwszego dnia konferencji odbyły się 2 Okrągłe Stoły (poświęcone bezpieczeństwu regionalnemu i środowisku naturalnemu) oraz spotkanie absolwentów George C. Marshall Center. Wydarzeniem towarzyszącym był Info Day poświęcony projektowi współpracy międzynarodowej PL-BY-UA 2014-2020, podczas którego managerzy projektu (Iurii Tkachuk i Jan Tygielski) zaprezentowali zgromadzonym szczegóły związane z projektem odbudowy dawnego Obserwatorium Astronomiczno-Meteorologicznego na szczycie Pop Iwan.

W trakcie drugiego dnia konferencji odbyło się 6 sesji panelowych oraz dwa Okrągłe Stoły. Podczas paneli prelegenci omawiali tematy związane z bezpieczeństwem narodowym, sytuacji rejonu Morza Czarnego, migracją i mniejszościami narodowymi, wojną hybrydową oraz historią Traktatu Białowieskiego. Uczestnicy pierwszego z Okrągłych Stołów zmierzyli się z tematyką społeczno-polityczną („Politics and Societies”). Z kolei drugi Okrągły Stół, zatytułowany „Belavezha 28 years after. Participants and observers” dał możliwość zapoznania się z historią rozwiązania ZSRR relacjonowaną przez bezpośrednich uczestników tamtych wydarzeń, Piotra Krauchankę i Volodymyra Kryzhanivskyiego. W spotkaniu moderowanym przez Jana Malickiego udział wzięli także Stanisław Ciosek, Mariusz Maszkiewicz, Elżbieta Smułkowa.

Podczas trzeciego dnia konferencji odbyło się pięć sesji panelowych poświęconych tematyce gruzińskiej, ukraińskiej i białoruskiej, a także kwestiom pamięci historycznej, sztuce i architekturze. Konferencję zamknął doskonały wykład prof. Allena Lyncha z University of Virginia zatytułowany „Why Putin did not try to help elect Trump”.