Putin dopuścił możliwość ułaskawienia Nawalnego

13-03-18 Promocja 0 comment

Prezydent Rosji Władimir Putin w wywiadzie dla stacji telewizyjnej NBC oświadczył, że gotów jest współpracować z opozycją.

Chociaż tradycyjnie nie wymienił nazwiska charyzmatycznego opozycjonisty Aleksieja Nawalnogo stwierdził, że „każdego człowieka można ułaskawić”. „Jestem gotów współpracować z tymi ludźmi, żeby w ten sposób uczynić nasz kraj silniejszym, konkurencyjnym i samowystarczalnym”, powiedział Putin.

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny zamierzał wziąć udział w zaplanowanych na 18 marca br. wyborach prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła jednak jego wniosek pod pretekstem, że ciąży na nim wyrok sądu za rzekomą defraudację, która miała przynieść szkodę państwowej spółce Kirowles.

Zgodnie z rosyjskim prawem wyborczym polityk będzie miał możliwość  uczestniczenia w wyborach nie wcześniej niż w 2028 r., o ile nie zostanie wcześniej ułaskawiony przez prezydenta kraju.

Nawalny dostał  wyrok w zawieszeniu. Przebywając warunkowo na wolności Nawalny kontynuuję działalność polityczną, jak również aktywnie prowadzi niezależne dochodzenia antykorupcyjne.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium