3. Przegląd Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino”

10-04-19 Promocja 0 comment

W dniach 5-7 kwietnia 2019 r. w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbył się 3. Przegląd Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino”. Przegląd zorganizowany został z ramienia Fundacji Kaukaz.net, a Studium Europy Wschodniej po raz trzeci było jednym ze sponsorów i partnerów wydarzenia.

5 kwietnia oficjalne otwarcie 3. edycji „Gamardżoba kino” poprzedziły dwa wydarzenia towarzyszące. Pierwszym z nich był wykład w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego gości specjalnych — Any Czubinidze oraz Tornike Bziawy. Kolejnym wydarzeniem towarzyszącym były warsztaty tworzenia książek techniką Pop-Up z Aną Czubinidze, które zostały zorganizowane przy współpracy z Fundacją Inna Przestrzeń / Transkaukazja oraz z Kołem Naukowym Studio 55 przy Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wieczorem 5 kwietnia w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego nastąpiło oficjalne otwarcie 3. Przeglądu Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino”, którego dokonała Radczyni Ambasady Gruzji w Polsce — pani Natalia Topcziszwili. Tego dnia zebranej publiczności pokazano „Czarną morwę” w reż. Gabriela Razmadze, „Niewidzialną rękę mojego ojca” w reż. Giorgiego Gago Gagoszidze oraz „Dede” w reż. Mariam Chaczwani. Po projekcjach odbyła się debata z udziałem dr Heleny Patzer, Stasi Budzisz i dr hab. Tomasza Rakowskiego, a dyskusję moderowała Klaudia Kosicińska.

Drugi dzień Przeglądu (6.04) rozpoczął pokaz animacji „Kieszonkowy człowiek” w reż. Any Czubinidze, po którym odbyło się spotkanie z reżyserką. Następnie publiczności zaprezentowane zostały filmy „Uśmiech, proszę!” w reż. Rusudan Czkonii oraz „Groźna matka” w reż. Any Uruszadze. Gośćmi specjalnymi tego dnia byli: Hatuna Goladze, Jola Prochowicz i Staszek Brudnoch, a dyskusję moderowała Mila Chodoła.

Trzeciego dnia (7.04) odbyły się projekcje filmów: „Niezwykła wystawa” w reż. Eldara Szengelai, „Name” w reż. Zazy Chalwasziego oraz „Kwietniowy dreszcz” w reż. Tornike Bziawy. Ostatni dzień Przeglądu Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino” zakończyła debata z udziałem dr Magdaleny Lejman, Aleksandry Gryźlak oraz Tornike Bziawy, którą moderowała Tamara Lordkipanidze.

3. Przegląd Kina Gruzińskiego „Gamardżoba kino” powstał dzięki wsparciu Młodej Ambasador Gruzji w Polsce, Georgia Adventure Club, TiM S.A. – Z miłości do wina, Studium Europy Wschodniej UW, Instytututu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW oraz Instytutu Polskiego w Tbilisi.

//tekst i zdjęcia dzięki uprzejmości Darii Szlezyngier//