3000 osób protestowało w Pradze, były prezydent VáclavKlaus publicznie odmówił szczepień

12-01-21 Promocja 0 comment

W niedzielne popołudnie, 10 stycznia, na Rynku Starego Miasta w Pradze odbyła się demonstracja przeciwko rządowym obostrzeniom związanym z pandemią koronawirusa. Według czeskiej policji na imprezę “Otworzymy Czechy” przybyło około 3000 osób. „Podczas tej demonstracji ogłaszamy otwarcie Republiki Czeskiej. Nie będziemy przestrzegać rządowych obostrzeń, które nie działają ”- mówią organizatorzy.

Według przedstawicieli tej inicjatywy do akcji włączają się również osoby samozatrudnione oraz przedsiębiorcy z innych branż niż hotelarstwo. Jako przykłady podano przedstawicieli niektórych firm i organizacji kulturalnych oraz sportowych. W sumie grupa liczy obecnie około 1000 firm z całych Czech.

Akcję wsparł między innymi muzyk Daniel Landa. Powiedział, że inicjatywa chce zgromadzić ekspertów, którzy by podpowiedzieli, jak bezpiecznie otworzyć Czechy i którzy swoje pomysły przekazali rządowi.

Przedstawiciele inicjatywy docenili fakt, że minister przemysłu Karel Havlíček zaprosił ich na spotkanie online, mające odbyć się 13 stycznia, w którym powinni wziąć udział również członkowie Stowarzyszenia Hoteli i Restauracji oraz Stowarzyszenia Małych i Średnich Przedsiębiorstw Republiki Czeskiej. Na spotkaniu mają oni zażądać od państwa wypłaty przedsiębiorcom sumy odpowiadającej 70-u procentomprzychodów z poprzedniego okresu, odejmując od tej kwoty wszystkie środki, które właściciele firm już otrzymali lub zarobili podczas częściowego zamknięcia ich przedsiębiorstw.

Już w zeszłym tygodniu Inicjatywa zorganizowała pokojowy protest w centrum Pragi. Jej członkowie i zwolennicy stworzyli “drogę świetlną” z kufli oraz kieliszków ze świecami prowadzącą od siedziby rządu do Rynku StaregoMiasta. Zdaniem organizatorów wydarzenie miało zwrócić uwagę na krytyczną sytuację małych i średnich firm. Zaapelowano wówczas do rządu o zaprzestanie wprowadzania obostrzeń w związku z koronawirusem.

Do demonstrantów przemawiał były prezydent Václav Klaus. Przyszedł bez maseczki i publicznie odmówił szczepienia argumentując, iż preferuje naturalną odporność.

Jak na razie liczba zgonów w Czechach z powodu koronawirusa przekroczyła 13 tysięcy.

Źródło: Seznamzpravy

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium