Jaką grę prowadzą Chiny w Azji Środkowej?

13-07-19 Promocja 0 comment

Na początku br. kazachski kontrwywiad zatrzymał Konstantina Syrojeżkina ( byłego agent KGB, a swego czasu także głównego doradcę ówczesnego kazachskiego premiera Kasyma-Żomart-Tokajewa od spraw chińskich) pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Informacja ta dotarła do mediów dopiero teraz co zdaniem ekspertów, oznacza że  Astana (Nur-Sułtan)postanowiła oficjalnie dać do zrozumienia, iż niepokoją ją rosnące wpływy Pekinu w Kazachstanie. Wg amerykańskiego dziennika Wall Street Journal, może to świadczyć , że władze Kazachstanu usiłują z jednej strony  nie stracić chińskich inwestycji, z drugiej nie dopuścić do zbyt mocnej chińskiej infiltracji ich kraju.

 Gazeta przypomina, że nowy prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew (wybrany w czerwcu br.) obiecywał, że będzie utrzymywać równowagę pomiędzy wpływami chińskimi, rosyjskimi i zachodnimi.

Chiny w ubiegłym roku były jednym z głównych zagranicznych inwestorów w Kazachstanie. Kwoty udzielonych kredytów  sięgadziesiątków miliardów USD. Zdaniem części analityków Pekin próbuje wykorzystać te powiązania gospodarcze dla wzmocnienia swoich politycznych wpływów. 

Kazachskie władze taka sytuacja musi niepokoić tym bardziej, że  obecność USA w regionie słabnie . Również starania Moskwy by przeciwstawić się rosnącym chińskim wpływom są coraz mniej skuteczne (głównym atutem Rosji jest odwoływanie się do dawnych powiązań politycznych z czasów ZSRS) .

Tymczasem , jak przypomina amerykański dziennik,Chiny prowadzą szeroką działalność szpiegowską nie tylko w Azji Środkowej, ale również  w Europie i USA. Pekin prowadzi także operacje wywiadowcze w Rosji czyli kraju, który uważa za strategicznego partnera. I w Rosji i w Kazachstanie  w nawiązywaniu kontaktów z ludźmi  typowanymi na potencjalnych agentów, pośredniczą  półoficjalne chińskie centra analityczne  oferujące pod przykrywką grantów pieniądze za  przydatne  informacje.

„To  jest ich sposób  werbowania agentów, działający równie skutecznie w Kazachstanie jak i w innych krajach” mówi The Wall Street Journal , rosyjski ekspert od spraw chińskich z  moskiewskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, Wasylij Kaszin.

ŻródłaThe Wall Street Journal.

https://www.inopressa.ru/article/11jul2019/wsj/china.html

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium