09-12-19 Promocja 0 comment

Członkowie Gruzińskiego Marzenia wyrazili gotowość pójścia na ustępstwo w sprawie zmian ordynacji wyborczej z jednomandatowej na mieszaną – poinformowała 9 grudnia wicepremier i minister sprawiedliwości Gruzji Tea Tsulukiani po spotkaniu partii rządzącej z przywódcami opozycji i dyplomatami.

Według Tsulukiani, w trakcie negocjacji władze po raz kolejny stwierdziły, że wzorowany na modelu niemieckim projekt zmian w systemie wyborczym przygotowany przez partie opozycyjne jest niezgodny z konstytucją.

Jak poinformowała Tsulukiani, międzynarodowi partnerzy zaproponowali jednak inny wariant reformy, który nie wymaga zmian w konstytucji. Zasugerowali oni, aby partie omówiły system mieszany czyli taki w którym połowa posłów będzie wybierana w systemie większościowym w okręgach jednomandatowych, a druga połowa z list partyjnych.

Wicepremier zaznaczyła, że zarówno partia rządząca, jak i opozycja, potrzebuje teraz czasu na wewnętrzne konsultacje i rozważenie nowej propozycji. Tsulukiani nie wykluczyła, że już wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie władz z opozycją i korpusem dyplomatycznym w celu omówienia szczegółów technicznych dotyczących wprowadzenia proponowanych zmian.

Lider opozycyjnej Europejskiej Gruzji, deputowany Giga Bokeriapotwierdził po negocjacjach, że członkowie Gruzińskiego Marzenia są naprawdę gotowi do omówienia nowej inicjatywy. Bokeria zaznaczył przy tym, że jest to wyłączna zasługa zagranicznych partnerów Gruzji.

Źródło: newsgeorgia.ge
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium