29-04-21 Promocja 0 comment

29 kwietnia na granicy kirgisko-tadżyckiej doszło do wymiany ognia pomiędzy siłami zbrojnymi obu państw. Ostrzał wzdłuż spornego odcinka granicy zaostrzyłkonflikt, który rozpoczęły starcia między lokalnymi mieszkańcami. Do walk doszło w pobliżu ujęcia wody w Gołownoj, które służy do  nawadniania ziemi orazzaopatruje w wodę okoliczne kirgiskie wioski. Według doniesień, walki między Kirgizami a Tadżykami wybuchły wieczorem 28 kwietnia. Do konfliktów w tym regionie dochodzi co kilka miesięcy, a wywołują je spory o dostęp do ziemi i zasobów wodnych, natomiast zaangażowaniesił rządowych jest bardzo rzadkim zjawiskiem.

Kirgiskie służby bezpieczeństwa poinformowały, że wojska tadżyckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych używały do ​​walk moździerzy, karabinów maszynowych i karabinów automatycznych. Z kolei służby bezpieczeństwa Tadżykistanu oskarżyły siły kirgiskie o atak na funkcjonariuszy straży granicznej w pobliżu strategicznie ważnego obiektu dystrybucji wody irygacyjnej.

29 kwietnia Kirgistan wprowadził stan wyjątkowy na niektórych terenach południowego regionu Batken. Pełnomocnik rządu ds. regionu Omurbek Suwanalijewpoinformował, że po nocnej strzelaninie doszło do ewakuacji mieszkańców . „Sytuacja jest stabilna, ale lokalni mieszkańcy są wstrząśnięci” – oświadczył Suwanalijew. Wg.pracowników służby zdrowia w regionie Batken ​​jedna osoba zmarła z powodu ran postrzałowych, a 17 kolejnych  wymagało hospitalizacji.

Zgodnie z doniesieniami kirgiskich mediów, do konfliktu mogło dojść około godziny 11 rano, 28 kwietnia, kiedy strona tadżycka próbowała zainstalować kamerę monitorującą na słupie energetycznym w kirgiskiej wiosce, co wywołało interwencję kirgiskich  urzędników i służb granicznych. Rząd Tadżykistanu,  zwykle  ostrożny w przekazywaniu informacji o konfliktach na granicy, próbował przedstawić ten incydent jako akt prowokacji ze strony kirgiskiej. W późniejszym oświadczeniu tadżyckie służby bezpieczeństwa wyraźnie oskarżyły Kirgistan o działania mające na celu zajęcie ujęcia wody Gołwonoj, które Duszanbe uważa za własne w oparciu o podział terytorium z czasów sowieckich.

Około godziny 17:30, 28 kwietnia tłumy mieszkańców po obu stronach granicy obrzucały się kamieniami. Kilka osób zostało rannych .

Okręgowa policja w Batken poinformowała, że ​​29 kwietnia o godzinie 5:45 rano od strony tadżyckiego posterunku wojskowego padły strzały, a wkrótce potem Tadżyccy cywile zaczęli obrzucać kamieniami kirgiskie samochody na znajdującej się w pobliżu granicy autostradzie. Z kolei wg. tadżyckich służb bezpieczeństwa strzelać ok. godzi.10.45 zaczęła strona Kirgiska . W komunikacie podano, że do szpitala w stanie ciężkim trafił uderzony w głowę młody mężczyzna.

Od kilku tygodniu sytuacja w przygranicznym regionie stawała się coraz bardziej napięta. Wojna na słowa rozpoczęła się pod koniec marca, kiedy szef Kirgiskiego Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Kamczybek Taszijew  zaproponował, aby Tadżykistan oddał Kirgistanowi Woruch, żyzną eksklawę otoczoną jednymi z najbardziej jałowych ziem Kirgistanu, w zamian za kawałek regionu Batken. Przygraniczne wsie , w których regularnie wybuchają niepokoje, sąsiadują z kontrolowanymi przez Kirgistan drogami prowadzącymi z Tadżykistanu do eksklawy Woruch. Kilka dni po wypowiedzi Taszijewa Kirgistan przeprowadził ćwiczenia wojskowe w regionie Batken. Uczestniczyło w nich łącznie 2000 żołnierzy, 100 czołgów i transporterów opancerzonych oraz około 20 jednostek artylerii samobieżnej. 9 kwietnia, prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon złożył wizytę w Woruchu, aby zapewnić mieszkańców, że oddanie eksklawy nie jest możliwe w żadnych warunkach. Rachmonzainaugurował również otwarcie w Woruch nowej  siedziby dla lokalnej jednostki sił specjalnych służby bezpieczeństwa.

Kilka tygodni później doszło do kilku niepokojących incydentów. W nocy 24 kwietnia uprowadzono dwóch młodych kirgiskich robotników drogowych, którzy obozowali w pobliżu granicy tadżyckiej. Kiedy po około 24 godzinach zostali zwolnieni opowiedzieli, że przewieziono ich przez granicę i pobito.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kirgistanu wysłało notę ​​protestacyjną do Duszanbe, domagając się wyjaśnienia zdarzenia. Mniej więcej w tym samym czasie źródła w Woruchu i Isfarze poinformowały o pobiciu przez funkcjonariuszy tadżyckiej straży granicznej dwóch młodych chłopców z Woruchu, zatrzymanych podczas pasienia bydła. Informacji tych nie potwierdzono

Źródło: Eurasianet

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium