Abchazja i Osetia Południowa odrzuciły gruzińską inicjatywę pokojową

09-04-18 Promocja 0 comment

Rządy samozwańczych republik  Abchazji i Osetii Południowej odrzuciły nową inicjatywę pokojową   gruzińskich władz, mającą na celu zacieśnienie  więzi gospodarczych i humanitarnych między mieszkańcami Abchazji i regionu Cchinwali a resztą Gruzji.

Komentując tę inicjatywę minister spraw zagranicznych Abchazji Daur Kowe oświadczył, że Tbilisi wyczerpało swoje „sposoby  naciskania na Abchazję”, oraz że „Gruzja po raz kolejny postanowiła pokazać społeczności międzynarodowej pewnego rodzaju życzliwość dla naszego państwa, umiejętnie maskując swoje prawdziwe intencje pod przykryciem wyżej wymienionych inicjatyw”.

„W związku z tym chciałbym zwrócić się do przywódców politycznych Gruzji z apelem o zaprzestanie kłamstw powodowanych ambicjami politycznymi” – powiedział Kowe i dodał, że jedynym krokiem do zbliżenia  jest uznanie przez Gruzję niepodległości Republiki Abchazji oraz  budowa normalnego dialogu pomiędzy państwami.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Osetii Południowej także odrzuciło nową inicjatywę gruzińskiego rządu  nazywając  ją „kolejną akcją PR-ową” oraz „niezdarną próbą” przedstawienia Gruzji w oczach społeczności międzynarodowej jako pokojowego państwa z odpowiedzialną  władzą.

Według władz okupowanego regionu Cchinwali, Tbilisi naiwnie liczy na to, że „obywatele Republiki Południowej Osetii złapią się na nową przynętę”. „Nie jest to pierwsza próba  nawiązania współpracy z Osetią Południową ze strony Tbilisi, dlatego nie warto poważnie traktować takich oświadczeń” – poinformowało MSZ Osetii Południowej.

Władze Cchinwali podkreśliły, że jedyną drogą do poprawy relacji jest podpisanie prawnie wiążącego porozumienia w sprawie niestosowania siły, uznanie niepodległości Republiki Południowej Osetii i przyznanie się Gruzji do odpowiedzialności  za ludobójstwo dokonane na mieszkańcach Osetii Południowej. „Tylko takie decyzje władz gruzińskich będą sprzyjały dialogowi  pomiędzy państwami i współpracy między Osetią Południową i Gruzją” – napisano w oświadczeniu MSZ.

Źródło: civil.ge

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium