Afera podsłuchowa w Armenii

13-09-18 Promocja 0 comment

11 września do sieci wyciekł zapis kilku rozmów telefonicznych pomiędzy dyrektorem Służby Bezpieczeństwa Narodowego Armenii, Arturem Vanetsyanem i szefem Specjalnej Służby Śledczej Sasunem Chaczatryanem. Na nagraniach słychać, jak rozmówcy dyskutują o aresztowaniu byłego prezydenta Armenii Roberta Koczariana i komentują sprawy karne wszczęte przeciwko generalnemu sekretarzowi Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym Jurijowi Chaczaturowowi oraz byłemu ministrowi obrony Michaelowi Harutyunyanowi, którzy zostali oskarżeni o obalanie porządku konstytucyjnego i rozpędzenie 1 marca 2008 r. demonstracji z użyciem siły, w wyniku czego zginęło 10 osób.

Sądząc po kontekście rozmowy, miała ona miejsce pod koniec lipca, kiedy w trakcie  śledztwa aresztowano Koczariana i Chaczaturowa, Sasun Chaczatryan wspomniał Arturowi Vanetsyanowi o konieczności złożenia wniosku o aresztowanie Koczariana i Chaczaturowa, a dyrektor SBN wyraził zaniepokojenie, że aresztowanie sekretarza generalnego OUBZ wywoła gwałtowną reakcję Rosji.

Zapis rozmowy dowodzi, że w odpowiedzi na propozycję Vanetsyana, Chaczatryan poprosił szefa SBN o konsultację z premierem Armenii Nikolem Paszynianem w kwestii aresztowania podejrzanych. Podczas drugiej rozmowy dyrektor SBN poinformował rozmówcę, że „premier (…) wyraził zgodę” na aresztowanie Jurija Chaczaturowa. Vanetsyan zapewnił również Chaczatryana, że   „sędzia usankcjonuje aresztowanie Roberta Koczariana i Jurija Chaczaturowa”.

Na zorganizowanej z polecenia premiera Nikola Paszyniana konferencji prasowej dyrektor SBN Artur Vanetsyan przyznał, że zapis rozmowy jest autentyczny. Potwierdził też, że dzwonił do Paszyniana w kwestii aresztowania Koczariana, ale zaprzeczył, jakoby dostał od niego zielone światło. Vanetsyan zapewnił również, że nie wywierał presji na sędziego.

„Premier powiedział, że w kwestii zatrzymań nie powinny istnieć przeszkody polityczne, a także, że trzeba dokonać aresztowania, jeżeli są ku temu powody. Co się tyczy sędziego, nie znam osoby, która wydała decyzję o aresztowaniu byłego prezydenta” – powiedział Vanetsyan.

Artur Vanetsyan przyznał, że  miała miejsce jego  rozmowa z Chaczatryanem na temat domniemanej reakcji Rosji na aresztowanie generalnego sekretarza OUBZ . „Nie jest tajemnicą, że po aksamitnej rewolucji pewne kręgi głosiły, iż sytuacja w Armenii się zmieniła i nowy rząd zmienia kierunek polityki zagranicznej . To były obawy naszych rosyjskich kolegów, które rozwialiśmy” – dodał Vanetsyan.

Zarówno Artur Vanetsyan, jak i Sasun Chaczatryan wyrazili gotowość podania się do dymisji, pod warunkiem, że zechce tego społeczeństwo.

Prokuratura wszczęła  śledztwo w związku z faktem  podsłuchiwania dyrektora Służby Bezpieczeństwa Narodowego i szefa Specjalnej Służby Śledczej. Szefowie służb specjalnych wiążą wyciek z intrygami wpływowych ludzi z byłego kierownictwa   Armenii, którzy w 2008 r. opłacili wojsko w celu ochrony własnego mienia i rozpędzenia demonstracji. W związku z powyższym premier Nikol Paszynian nakazał przeprowadzenie przeszukań u oligarchów oraz  byłych urzędników państwowych wysokiej rangi .

Treść podsłuchanych rozmów w języku angielskim i rosyjskim można znaleźć na stronie: https://vestikavkaza.ru/news/O-chem-govorili-Artur-Vanetsyan-i-Sasun-KHachatryan.html

Źródło: kavkaz-uzel.eu, vestikavkaza.ru, ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium