Albania: Partia Socjalistów premiera Edi Ramy wygrała wybory parlamentarne

29-04-21 Promocja 0 comment

Premier Albanii Edi Rama ogłosił zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, które odbyły się 27 kwietnia. Według danych z  Państwowej Komisji Wyborczej, Partia Socjalistów, której liderem jest Rama dostała 74 (54%) miejsca w parlamencie . Lider opozycyjnej Demokratycznej Partii, Lulzim Basha nazwał przebieg całej kampanii “wyborczą rzezią”. “Te wybory nie mają nic wspólnego z demokracją. Przystąpiliśmy do walki z reżimem, który zrobił wszystko, żeby zniszczyć uczciwą konkurencję ”, powiedział Basha do swoich zwolenników.

Prokuratorzy wszczęli postępowanie w ponad trzydziestu sprawach  związanych wyborczymi naruszeniami ( przekupywanie elektoratu) , ale nie sprecyzowali o jakie partie chodzi.

Rama rządzi w Albanii od 2013 roku i obejmie stanowisko premiera po raz trzeci. Podczas kampanii wyborczej, obiecywał  ściągnięcie do kraju  większej liczby szczepionek  oraz odbudowę domów ludzi, którzy ucierpieli podczas  trzęsienia ziemi w 2019 roku.

Rama obiecuje zrobienie  z Albanii hubu  turystycznego z lotniskami i lepszą infrastrukturą, natomiast jego krytycy zwracają uwagę na panoszącą się  w kraju korupcję i niszczenie  środowiska.

Źródło: euractiv.com

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium