Albania: Studenckie protesty w Tiranie

08-12-18 Promocja 0 comment

Kilkuset studentów zablokowało wejście do Ministerstwa Oświaty 6 grudnia, w czwartek, trzeciego dzień protestu przeciwko podwyżce opłat za studia. Strajk spowodował zawieszenie działalności uniwersytetów. Studenci  domagają się zniesienia opłat za powtórny egzamin , zredukowania o połowę opłaty za studia magisterskie, wynoszącej  teraz  1500 euro za rok, i poprawy warunków na uniwersytetach. Studenci protestowali nie tylko w stolicy, ale również w miastach Elbasan, Durres i Korca, co sprawia, że demonstracje te zostały uznane  za  jedne z największych od lat w Albanii. Premier Edi Rama najpierw obraził protestujących, nazywając ich studentami, którzy oblali egzaminy, potem jednak poinformował, że Ministerstwo Oświaty zleciło  uniwersytetom skorygowanie kosztów nauki.

Albania zmieniła sposób finansowania wyższych uczelni, co spowodowało dziesięciokrotny wzrost cen za studia w ostatniej dekadzie. Nawet uczelnie państwowe wprowadziły  opłaty za studia, które wcześniej były darmowe.

Źródło: BalkanInsight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium