Albania: zmiany Konstytucji uderzają w opozycję

04-08-20 Promocja 0 comment

W czwartek parlament Albanii zatwierdził zmiany w konstytucji państwa. Zniesione zostało min  prawo do  tworzenia koalicji i przedwyborczych bloków politycznych. Krytycy mówią, że w taki sposób rządząca Partia Socjalistyczna zwiększa swoje  szanse na zwycięstwo w wyborach parlamentarnych, które odbędą się wiosną 2021 roku.

Po głosowaniu, lider opozycyjnej Partii Demokratycznej (PD), Lulzim Basha, oświadczył, że premier Edi Rama pokazał “twarz autokraty”. Ambasador UE w Albanii, Luigi Soreca wyraził zaniepokojenie faktem, że  albańskie władze nie postarały się osiągnąć szerszego kompromisu. Po raz pierwszy bowiem od dwóch dekad, zmiany w prawie wyborczym zostały wprowadzone bez szerszego politycznego porozumienia  z udziałem wszystkich partii.

W Albanii obowiązuje  proporcjonalny system wyborczy oparty na formule przyznającej  dodatkowe mandaty  partii, która dostała najwięcej głosów. Do ostatnich wyborów, partie mogły uzyskać więcej miejsc, jeżeli tworzyły przedwyborcze  koalicje.

Główne ugrupowania opozycyjne, PD i Socjalistyczny Ruch Integracji mają teraz zdecydować się czy zjednoczą siły przeciwko Ramie, czy pozwolą, żeby głosy na rzecz opozycji zostały podzielone.

Źródło:   Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium