Amerykanie wyłączyli serwer czeskich neonazistów White Media

31-01-19 Promocja 0 comment

Najbardziej znany czeski skrajnie prawicowy serwer White Media został zablokowany. Serwer ten w przeszłości kilkakrotnie propagował nazistowską  ideologię. Treścią serwera zajmował się już Urząd do Spraw Ochrony Danych Osobowych i przekazał je pod koniec roku  amerykańskiej społeczności webhostingowej DreamHost, gdzie domena była zarejestrowana i wezwał firmę do współpracy. Amerykańska spółka zareagowała po kilku dniach i serwer wyłączyła.

Strona publikowała zdobyte nielegalnie adresy, zdjęcia i dane kontaktowe różnych obywateli  Republiki Czeskiej, w tym polityków i osób na najwyższych stanowiskach . Oprócz nazwisk i dat urodzenia oraz  adresów na stronach pojawiały się także kopie dowodów tożsamości.

Hakerzy grupy White Media włamywali się do skrzynek mailowych swoich oponentów i  wykorzystywali do ataków na nich media społecznościowych.

Wśród ofiar znaleźli się  między innymi, były minister ds Praw Człowieka Michael Kocáb, ksiądz Tomáš Halík, były minister spraw zagranicznych Jan Kavan oraz były premier Bohuslav Sobotka, na którego konto na Twitterze włamali się hakerzy i zaatakowali z niego  uchodźców. Tym ostatnim przypadkiem zajmowała się policja, ale ponieważ  serwer oficjalnie zarejestrowany był w  Kalifornii, obroniła go obowiązująca w tym stanie ustawa o  wolności słowa.

„Oczywiście dla urzędu stanowi  problem sprawdzanie stron internetowych zarejestrowanych za granicą, poza terytorium Unii Europejskiej, konkretnie w USA. Jeżeli chodzi o kraje członkowskie UE, możliwości jest nieporównywanie więcej”, oświadczył szef Urzędu do Spraw Ochrony Danych Osobowych  Tomáš Paták i dodał, że w tym przypadku bardzo pomocna była szybka reakcja spółki DreamHost.

Członkowie grupy White Media twierdzili, iż na swoich stronach walczyli przeciwko „rakowi toczącemu naród, neomarksizmowi i jego odmianom”. Zaliczyli do nich multikulturalizm, antyrasizm,  homoseksualizm, antyfaszyzm i gender-feminizm.

W przeszłości grupa publikowała także nazwiska osób, którzy protestowały przeciwko nienawiści wobec osób innych kultur. W czerwcu 2011 roku autorzy portalu publicznie pochwalili atak norweskiego terrorysty. Serwer rzekomo istniał od roku .

Źródło: Seznamzpravy

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium