Amnestia gospodarcza w Kirgistanie

22-10-20 Promocja 0 comment

Pełniący obowiązki prezydenta i premiera Kirgistanu Sadyr Żaparow ogłosił amnestię gospodarczą, która potrwa 30 dni. Decyzja o jej wprowadzeniu jest uzasadniana koniecznością uzupełnienia budżetu państwa, zwrotem środków, które zostały nielegalnie wyprowadzone z Kirgistanu oraz walką z gospodarczą szarą strefą.

Sadyr Żaparow poinformował również, że niedługo zostaną opracowane podstawy prawne dla  wprowadzenia amnestii oraz legalizacji uzyskanych przez państwo środków i mienia. Premier także oświadczył, że jeżeli skorumpowani urzędnicy nie wykorzystają tej okazji to przeciwko nim  zostaną podjęte najbardziej rygorystyczne środki przewidziane prawem.

Dzień wcześniej Państwowy Komitet Bezpieczeństwa Narodowego zatrzymał byłego zastępcę służby celnej Raimbeka Matraimowa w związku z oskarżeniem o korupcję i nielegalny przemyt.  Po tym jak Matraimov przelał 985 tysięcy dolarów na konto Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego, Żaparow polecił zwolnić byłego urzędnika celnego i zastosować wobec niego środek zapobiegawczy w postaci aresztu domowego.

Źródło: Mediazona CA

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium