Azerbejdżan szpiegował dziennikarzy i działaczy społecznych

20-07-21 Promocja 0 comment

Dochodzenie przeprowadzone przez Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP)wykazało, że władze Azerbejdżanu wykorzystały oprogramowanie szpiegowskie Pegasus izraelskiej firmy NSO Group do hakowania telefonów dziennikarzy, obrońców praw człowieka i działaczy opozycji.

Według Current Time TV, inne kraje, których rządy zgadzały się na  użycie Pegasusa przeciwko przedstawicielom mediów i organizacjom pozarządowym to Węgry, Kazachstan, Indie, Izrael, Bahrajn, Meksyk, Maroko, Rwanda, Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Rezultaty śledztwa zostały opublikowane wspólnie przez 16 różnych pism, w tym The Washington Post, The Guardian i izraelski Haaretz. Opierają się one na liście 50 000 numerów telefonów, które mogły być śledzone. Lista ta została uzyskana przez francuską organizację non-profit Forbidden Stories oraz Amnesty International i przekazana dziennikarzom. Najstarsze wpisy, według doniesień medialnych, pochodzą z 2016 roku.

Spośród 245 azerbejdżańskich telefonów, które znalazły się na liście zidentyfikowanej przez OCCRP, jedna piąta należała do reporterów, redaktorów lub właścicieli firm medialnych, w tym dziennikarzy Meydan TV, azerskiego serwisu Radia Wolna Europa, Azadliq.info, do redaktorów naczelnych Strateq.az, Khural, gazety Musavat oraz do założyciela i dyrektora Kanału 13.

Oprócz dziennikarzy, OCCRP zidentyfikował na liście ponad 40 azerbejdżańskich działaczy praw człowieka  i członków ich rodzin. Pojawili się oni na liście numerów w 2019 roku, co zbiegło się z masowymi protestami w kraju.

Dokument precyzuje, że nie ma ostatecznego dowodu na to, iż rząd Azerbejdżanu jest klientem NSO Group, ale „większość danych sugeruje, że tak jest w istocie.”

Tymczasem firma NSO Group poinformowała, że dane wykorzystane przez prowadzących śledztwo zostały „źle zinterpretowane” i że „nie pozwala swoim klientom na nadużywanie jej oprogramowania”, które, jak powtórzyła, ‘służy tylko do nadzoru nad przestępcami i terrorystami”.

Źródło: ekhokavkaza.com

Opracowanie: BIS –  Biuletyn Informacyjny Studium