Azerbejdżan zakazał pochodu z okazji 101-lecia DRA

30-05-19 Promocja 0 comment

28 maja władze Azerbejdżanu zakazały przeprowadzenia pochodu z okazji rocznicy proklamowania Demokratycznej Republiki Azerbejdżanu, który jak co roku miała zakończyć się złożeniem kwiatów przed pomnikiem upamiętniającym DRA. Motywując swą decyzję władze powołały się na trwające przygotowania do finału Ligi Europy zaplanowanego na 29 maja.

W związku ze zbliżającym się finałem  w mieście zaostrzono środki bezpieczeństwa, co oznacza między innymi zakaz organizacji jakichkolwiek wydarzeń publicznych. W odpowiedzi na decyzję władz partia Republikańska Alternatywa zaapelowała do swoich członków o indywidualne składanie kwiatów przy obelisku DRA. Pozostałe partie opozycyjne postanowiły natomiast zorganizować wiec w położonej nieopodal Baku wiosce Nochany, gdzie urodził się jeden z przywódców DRA, Mammad Amin Rasulzade, i w której znajduje się jego pomnik.

Szef służby prasowej partii Musawat poinformował media, że w trakcie obchodów policja aresztowała czterech opozycjonistów. Zakaz organizacji pochodu został negatywnie odebrany przez część społeczeństwa, które oceniło to jako brak szacunku dla święta państwowego.

Źródło: jam-news.net
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium