Azja Środkowa gratuluje Łukaszence

13-08-20 Promocja 0 comment

Prezydenci Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu złożyli gratulacje Aleksandrowi Łukaszence w związku z jego zwycięstwem w wyborach prezydenckich, choć oficjalne wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone. Według wstępnych oficjalnych danych urzędujący prezydent Aleksander Łukaszenko zyskał 80,08%, jego główna przeciwniczka Swietłana Cichanouska – 10,09%.

Przywódcy państw Azji Środkowej w swoich gratulacjach wyrażali przekonanie, że głosowanie na Białorusi wykazały ogromne poparcie narodu dla kursu Łukaszenki.

Emomali Rachmon, prezydent Tadżykistanu nazwał zwycięstwo Łukaszenki „dowodem uznania przez społeczeństwo Pańskiego wkładu w rozwój i wzmocnienie podstaw suwerenności państwa białoruskiego, a także słuszności wybranego przez Pana kursu politycznego mającego na celu poprawę dobrobytu obywateli kraju i jego pozycji na arenie międzynarodowej”.

Kasym-Żomart Tokajew, Prezydent Kazachstanu gratulując Łukaszence wyraził przekonanie, że „wyniki wyborów przeprowadzonych w trudnej sytuacji politycznej świadczą o powszechnym poparciu dla Pańskiego strategicznego kursu umacniania suwerenności i niezależności Białorusi”.

Szawkat Mirzijojew, Prezydent Uzbekistanu zaznaczył, że wysoka frekwencja i wyniki głosowania po raz kolejny świadczą o ogromnym zaufaniu ludzi do Aleksandra Łukaszenki oraz pełnym poparciu dla kontynuacji skutecznych reform.

„Jestem przekonany, że Pańskie bogate doświadczenie i profesjonalizm przyczynią się do dalszej poprawy dobrobytu obywateli i zapewnią wysoki poziom rozwoju politycznego i gospodarczego kraju” – czytamy liście gratulacyjnym wysłanym w imieniu Sooronbaja Dżeenbekowa.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbyły się 9 sierpnia. Po zamknięciu lokali wyborczych na ulicach kilkudziesięciu  miast  odbyły się masowe demonstracje ludzi protestujących przeciwko sfałszowaniu wyborów . W wielu miejscach doszło do starć z policją.

Źródło: Fergana News

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium