Azja Środkowa: ile kosztuje blokada Internetu?

06-01-23 Promocja 0 comment

Zwyczaj rządów Azji Środkowej polegający na wyłączaniu Internetu w celu stłumienia sprzeciwu kosztuje ich kraje miliony dolarów rocznie. To jedno z ustaleń, które wynika z badań nad globalnym ekonomicznym wpływem przerw w dostępie do Internetu, przeprowadzonych przez serwis technologiczny Top10VPN.com i opublikowanych 3 stycznia.

Kazachstan jest jednym z trzech państw na świecie, które ponoszą największe szkody gospodarcze spowodowane przerwami w dostępie Internetu napolecenie władz.  W zeszłym roku kosztowało to Kazachstan aż 410,3 miliona dolarów. Głównym  powodem były przerwy w dostępie Internetu podczas pokojowych protestów, które przerodziły się w zamieszki w styczniu 2022 roku. Po początkowym zakłóceniu dostępu do mobilnego Internetu przez prawie cały dzień 4 stycznia, władze Kazachstanu stopniowo przerywałydostęp do Internetu przez okres pięciu dni” – wynika z badań.

Czas trwania ograniczeń w styczniu ubiegłego roku, w połączeniu z innymi krótszymi blokadami, wyniósł 144 godziny. Dotknęło to około 16 milionów internautów.

Uzbekistan również naraził się na poważne szkody gospodarcze, a przerwy w dostępie do Internetukosztowały go 219,7 milionów dolarów. Było to częściowo spowodowane tygodniowym wyłączeniem Internetu latem w Karakałpakstanie, gdzie doszło do zamieszek. Miesięczne blokady w mediach społecznościowych, w tym na Twitterze, oskarżonych przez władze o łamanie lokalnych przepisów również sporo kosztowały kraj. Naukowcy obliczyli, że w Uzbekistanie blokada Internetu łącznie trwała 5630 godzin.

Turkmenistan zajął 10. miejsce na liście, a przerwy w dostępie do Internetu kosztowały go 29 milionów dolarów. Ale Turkmenistan rutynowo i trwale blokuje liczne strony internetowe. Ponieważ zniewolona populacja nigdy nie miała otwartego dostępu do Internetu, gospodarka tego kraju jest znacznie mniej zależna od sieci niż gospodarki sąsiadów.

Blokady internetowe nałożone podczas majowych protestów w autonomicznym regionie Górskiego Badachszanu w Tadżykistanie kosztowały ten kraj 2,1 miliona dolarów.

Kirgistan nie został uwzględniony w raporcie, ponieważ jego Internet nie doświadczył żadnych poważnych zakłóceń.

Źródło: Eurasianet