Bałkany: zamykanie granic i zawieszenie połączeń transportowych

17-03-20 Promocja 0 comment

Grecja ogłosiła w niedzielę, że zawiesza połączenia lądowe, morskie oraz loty do Albanii i Macedonii Północnej. W celu zapobiegieżenia rozprzestrzenianiu koronawirusa, samoloty nie będą  latać  także do i z Hiszpanii. Zostały również  wprowadzone kolejne zakazy dotyczące podróż do Włoch, chodzi o  rejsy statków pasażerskich. Grecja zanotowała 228 potwierdzonych zachorowań na koronawirusa. Trzy osoby zmarły.

W sąsiedniej Bułgarii, liczba chorych  wzrosła do 43 osób, zmarły dwie.  W Albanii jest 34 chorych, w Bośni i Hercegowinie – 21, w Rumunii – 139, w Macedonii Północnej – 19, w Serbii – 46.

Państwa bałkańskie podjęły działania, aby zahamować rozprzestrzenianie się nowej choroby. Serbia, Albania i Rumunia zamknęły większość przejść granicznych. Niektóre kraje, jak Macedonia Północna i Czarnogóra, nie zamykały granice, ale z powodu decyzji  sąsiadów i tak znalazły się częściowo w izolacji. BiH wprowadziła zakaz wjazdu osób z najbardziej dotkniętych epidemią  krajów, a Chorwacja zabroniła wjazdu samochodom przyjeżdżającym w Włoch, bez wcześniejszego powiadomienia. 

ŹródłoThe New York Times / novinite.com / Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium

   .