Białoruś zasługuje na demokrację – czescy politycy potępili brutalność policji

10-08-20 Promocja 0 comment

„Białorusini mają prawo do wolności i demokracji”, stwierdził w poniedziałek 10 sierpnia 2020 roku  premier Czech Andrej Babiš, który – podobnie jak inni czescy politycy – potępił policyjne represje wobec demonstrantów. W niedzielę na Białorusi odbyły się wybory prezydenckie, które według wstępnych oficjalnych wyników w miał wygrać  obecny prezydent Aleksander Łukaszenko.

„Potępiam policyjną przemoc i brutalne stłumienie przez policję pokojowych demonstracji w Mińsku. Takie postępowanie  w żadnym wypadku nie powinno mieć miejsca w dzisiejszej Europie. Białorusini mają prawo do wolności słowa i demokracji ”- napisał szef czeskiego rządu na Twitterze.

„Naprawdę uważacie, że ktoś, kto wygrałby wybory z 79 procentami poparcia, musiałby bić ludzi na ulicach i wyłączać Internet?” zastanawiał się z kolei poseł Ondřej Benešík.

Kolejna polityk, przewodnicząca partii TOP 09 Markéta Pekarová Adamová zwróciła uwagę na naruszanie przez białoruskie władze zasad demokratycznych: „Myślę o wszystkich białoruskich obywatelach, którzy tęsknią za wolnością i demokracją, ale nie mogli wykazać swej woli w wolnych wyborach, ponieważ zdecydowali za nich ci, którzy liczyli głosy. Ale żadne dyktatorskie drzewo nie rośnie do nieba, przyjdzie moment, kiedy głosu wolności nie będzie można uciszyć”, stwierdziła.

Zaniepokojenie wyraziło także czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „Uważamy za niedopuszczalne zatrzymanie tak dużej liczby osób w związku z kampanią wyborczą i korzystaniem z prawa do zgromadzeń przed głosowaniem. Równie niedopuszczalne są działania represyjne wobec obywateli protestujących przeciwko przebiegowi i wynikom wyborów. Te fakty nas niepokoją i wzywamy białoruski rząd do zaprzestania karania obywateli za korzystanie z konstytucyjnie zagwarantowanych praw ”- napisano w oświadczeniu MSZ.

Przypomnijmy, że Białorusini wyszli na ulice w niedzielę wieczorem, ponieważ uznali wybory, w których Łukaszenko miał rzekomo pokonać kandydatkę opozycji Swiatłanę Ciczanouskę, za sfałszowane.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium