Białoruscy działacze pozarządowi opracowali koncepcję projektu ustawy o obronie języka białoruskiego

21-11-18 Promocja 0 comment

Publiczna organizacja „Towarzystwo Języka Białoruskiego imienia Franciszka Skaryny” (TJB) opracowała projekt ustawy „O wsparciu i obronie  przez  państwo  języka białoruskiego w Republice Białoruś”, . Ma ona na celu propagowanie języka białoruskiego i wspieranie jego  rozwoju.

Pełny tekst dokumentu opublikowany został na stronie internetowej TJB.

Zgodnie z  projektem, język białoruski powinien być uznany za  atrybut białoruskiej tożsamości narodowej; gwarancję jej utrzymania i czynnik jednoczenia narodu białoruskiego; niematerialną wartością kulturową; oraz gwarant suwerenności państwowej Białorusi, jej jedności i integralności.

Autorzy dokumentu uważają, że  z powodu  „długiego braku suwerenności państwowej” język białoruski „wymaga dodatkowego wsparcia w stosunku do języków, które należą do państw z ciągłą tradycją narodową” (chodzi niewątpliwie o język rosyjski – red.).

W projekcie dokumentu państwo zobowiązuje się do promowania kultury językowej wśród obywateli i tworzenia warunków sprzyjających zachowaniu dialektów, pomników piśmiennictwa narodu białoruskiego, tak ,aby zapewnić  rozwój języka białoruskiego we wszystkich dziedzinach nauki i gospodarki.

Ponadto, państwo powinno wspierać instytucje  zajmujące  się badaniem języka białoruskiego.

Prezydent, zgodnie z dokumentem, powinien biegle władać  językiem białoruskim, odnosić się do niego jak „do świętości narodowej”, używając białoruskiego publicznie przynajmniej w takim samym stopniu, jak  języka rosyjskiego. Wszystkie prezydenckie dekrety powinny być publikowane w obu językach urzędowych (tj. białoruskim i rosyjskim).

Szereg obowiązków w sprawie wspierania i szerszenia języka białoruskiego powierzono organom władzy państwowej, samorządom, przedsiębiorstwom, instytucjom, organizacjom, partiom politycznym.

Monitorować realizację tego prawa miałby specjalny Departament Języka Białoruskiego przy prezydencie.

Źródło: Nasza Niwa, Biełta, BiełaPAN, Biełorusskij Partizan

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium