Białoruska pływaczka w Wilnie stara się o wsparcie dla sportowców ze swojego kraju, którzy wystąpili przeciwko Łukaszence

17-10-20 Promocja 0 comment

Mistrzyni świata, zdobywczyni srebrnych i brązowych medali olimpijskich, która zakończyła karierę w sierpniubr., Białorusinka Alaksandra Herasimienia utworzyła w Wilnie Białoruski Fundusz Solidarności Sportowej.

Pływaczka przybyła na Litwę tydzień temu i spotkała się już z kilkoma organizacjami sportowymi, w tym z kierownictwem Litewskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego.

„Naszym głównym zadaniem będzie udzielenie pomocy finansowej, psychologicznej, logistycznej i innej białoruskim sportowcom, którzy chcieliby zacieśnić współpracę z organizacjami międzynarodowymi orazfederacjami sportowymi, po to , by kwestia praw człowieka na Białorusi znalazła się na agendzie europejskiej i światowej” — twierdzi Herasimienia. — „Moją rolą będzie koordynowanie działalności Funduszu, od zbierania darowizn po komunikację z organizacjami międzynarodowymi”.

Przedstawiciele Funduszu powiedzieli BNS, że sportowcy aktywnie zaangażowali się trwające na Białorusi protesty, a ponad 850 byłych i obecnych sportowców wystosowało apel domagający się nowych wyborów oraz zakończenia przemocy.  Po tym, wielu sportowców, którzy brali udział w pokojowychdemonstracjach, trafiło do więzień.

Z pomocy Funduszu już skorzystało około 20 sportowców. Obecnie Fundusz próbuje zorganizować międzynarodowy nacisk na szefów białoruskich organizacji sportowych, którzy popierają represje. W związku z tym działacze Funduszu zabiegają o wsparciespołeczności międzynarodowej: „To może być jakieś wspólne oświadczenie, jakiś sygnał wsparcia dlabiałoruskich sportowców, wideo, akcja uliczna. Białoruscy sportowcy demonstrują teraz prawdziwieobywatelską odwagę, chcemy i potrzebujemy solidarności” — podkreślono w apelu.

Źródło: DELFI Žinios, Lietuvos rytas, DELFI.lv, EestiRahvusringhääling

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium