Bloomberg ujawniła szczegóły nowych sankcji wobec Północnego Potoku 2

20-02-21 Promocja 0 comment

Administracja prezydenta USA Joe Bidena w najbliższym czasie ma przedstawić szczegóły nowych sankcji wobec gazociągu Północny Potok 2, podała agencja informacyjna Bloomberg.

Wg niepotwierdzonych danych, kolejne ograniczenia dotkną jedynie kilka firm rosyjskich, nie obejmą natomiast żadnych firm niemieckich. Sekretarz Stanu USA Antony Blinken dąży do znalezienia dyplomatycznego sposobu na uregulowanie tej sprawy.

Jak przypomina Bloomberg, poprzednia administracja Białego Domu zamierzała wprowadzić poważne restrykcje wobec niemieckich uczestników projektu NordStream 2, lecz nie zdążyła tego zrealizować.

Członkowie Kongresu Stanów Zjednoczonych skierowali do Antoniego Blinkena list z żądaniem przedstawienia informacji o dodatkowych sankcjach wobec rosyjskiego gazociągu. Do dokumentu załączono wykaz statków, uczestniczących w jego budowie od momentu wejścia w życie, zawierającego sankcję, amerykańskiego budżetu obronnego na 2021 rok finansowy. Kongresmeni chcą usłyszeć ocenę działalności tych statków.

Budowa Północnego Potoku została wstrzymana w grudniu 2019 r. po wprowadzeniu przez administrację ówczesnego prezydenta Donalda Trumpa sankcji wobec uczestników projektu. Moskwa zapewniła wówczas, że jest w stanie własnymi siłami ukończyć jego budowy. Kolejne amerykańskie retorsje objęły firmy udzielające ubezpieczeń oraz przeprowadzające odbiory i certyfikację wykonywanych robót.

Mimo to, na przełomie stycznia-lutego br. Gazprom wznowił układanie rur Północnego Potoku 2 na duńskich wodach terytorialnych.

Państwa Europy Środkowej dostrzegają w Nord Stream2 zagrożenia dla swojego bezpieczeństwa energetycznego, podkreślając, że jest to przede wszystkim projekt polityczny, mający jeszcze mocniej uzależnić Europę od rosyjskiego gazu i eliminujący Ukrainę z tranzytu paliwa. Zdania tego nie podziela Berlin, który upiera się przy wyłącznie  gospodarczym charakterze gazociągu.

Źródło: tass.ru

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium