Bośnia i Hercegowina: nowy prezydent BiH chce uznać Krym za część Rosji

11-10-18 Promocja 0 comment

W niedziele w Bośni i Hercegowiny odbyły się wybory prezydenckie i parlamentarne.  Obywatele  federacji wybrali trzech nowych członków Prezydium Państwowego. Zostali nimi –  lider serbskiej wspólnoty Milorad Dodik, przedstawiciel bośniackich muzułmanów Sefik Dzaferović oraz przywódca  Chorwatów Zelijko Komsić. Milorad Dodik powiedział, że jego priorytetem będzie naród serbski i wchodząca w skład federacji BiH, Republika Srpska, którą rządził przez ostatnie osiem lat ,cały czas domagając się  jej niepodległości. Jego obecność w Prezydium federacji zapowiada  kryzys polityczny w BiH, ponieważ uprzedzał, że nie zależy mu na  współpracy z kolegami. „Nie obchodzi mnie kto jeszcze będzie zasiadać w Prezydium. Idę tam by  pracować wyłącznie i przede wszystkim dla Serbów”, oświadczył Dodik.

Znany z wyraźnych prorosyjskich sympatii  lider bośniackich Serbów, tuż po zwycięstwie w wyborach, udzielił wywiadu rosyjskiej gazecie „Izvestia” w którym zapowiedział, że jedną z jego pierwszych inicjatyw będzie propozycja uznania Krymu za część Federacji Rosyjskiej. Ambasada Ukrainy w Sarajewie natychmiast zareagowała, oświadczając, że takie deklaracji mogą zaszkodzić stosunkom między państwami i wizerunkowi BiH na arenie międzynarodowej.

Dodik dodał,  że chciałby  swoją pierwszą wizytę zagraniczną złożyć w Moskwie i wyraził  chęć odwiedzenia Krymu, jako członek Prezydium BiH. Milorad Dodik oznajmił  także, że postara się zapobiec zbliżeniu BiH z NATO, będzie natomiast   wspierać powstanie  w Bośni rosyjsko-serbskiego centrum humanitarnego, na wzór tego, które  działa obecnie w  serbskim mieście Nisz.

Federacja BiH składa  się z dwóch części: serbskiej czyli  Republiki Srpskej  oraz  federacji muzułmańsko-chorwackiej Bośniaków i Chorwatów. Obydwie części  łączą  wspólne instytucje rządowe,  z trójosobowym prezydium na czele. Na drodze wyborów obsadzanych jest  518 funkcji: 3 w prezydium, 42 w  parlamencie, 98 w zgromadzeniu federacyjnym, 83 w zgromadzeniu Republiki Srpskiej i trzy we władzach czyli  prezydenta i wiceprezydentów Republiki Srpskiej. Frekwencja na wyborach z 7 października wyniosła  53.36% . W Federacji bośniacko-chorwackiej wzięło zagłosowało  51.25% wyborców, a w Republice Srpskiej-57.3% wyborców. 

Źródło: Balkan Insight

Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium