Bośnia: Republika Serbska zacieśnia współpracę z Serbią

21-11-17 Promocja 0 comment

W Belgradzie odbyło się wspólne posiedzenie rządów Serbii i Republiki Serbskiej –RS (jednej z części składowych Bośni i Hercegowiny), podczas którego zapowiedziano dalsze umacnianie wzajemnych relacji. Kilka dni później boszniacki członek Prezydium Bośni i Hercegowiny (BiH) Bakir Izetbegovic stwierdził, że jest gotów na wojnę, w przypadku prób secesji bośniackich Serbów.

Przed rozpoczęciem wspólnego posiedzenia rządów Serbii i Republiki Serbskiej odbyło się spotkanie w którym prócz premierów Serbii (Ana Brnabic) i RS (Zeljka Cvijanovic) uczestniczyli obaj prezydenci: Aleksandar Vucic oraz Milorad Dodik. Obok  dalszego utrzymywania specjalnych relacji zapowiedziano wydanie wkrótce wspólnej “Deklaracji odnośnie Przetrwania Narodu Serbskiego”.

Przy okazji podpisano również 4 memoranda dotyczące współpracy w zakresie lotnictwa, infrastruktury, kultury i informacji oraz poczty i telekomunikacji. Poruszono także kwestię granicy pomiędzy Serbią a Bośnią, przy czym M. Dodik podkreślił, że chociaż  Serbia a RS osiągnęły konsensus w tej sprawie, nie wiadomo jakie będzie stanowisko centralnych władz bośniackich w Sarajewie. Było to już 8 wspólne posiedzenie obu rządów (ostatnie odbyło się w połowie 2015 r.).

Dodajmy, że w BiH (a w szczególności w RS) spore poruszenie wywołała deklaracja B. Izetbegovicia, który kilka dni później w wywiadzie dla Deutsche Welle stwierdził, że jest gotów do wojny w przypadku ogłoszenia niepodległości przez RS oraz, że BiH już dawno powinna uznać Kosowo. Ostatecznie jednak nie doszło do całkowitego bojkotu  bośniackich instytucjach państwowych przez bośniackich Serbów (do czego wzywały władze RS), zaś serbski członek Prezydium BiH Mladen Ivanic potępił wojenną retorykę B. Izetbegovicia oraz zapewnił, że do uznania Kosowa nie dojdzie.

Źródło: balkaninsight.com, balkaninsight.com, balkaninsight.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium