Brytyjscy doradcy w Vyškowie szkolą Kosowian, Jordańczyków, Irakijczyków i Libijczyków

13-02-20 Promocja 0 comment

Od 20 lat brytyjscy doradcy szkolą czeskich żołnierzy i członków innych armii w Akademii Wojskowej w Vyškowie. Na przedłużenie szkoleń na następne pięć lat, czeski rząd musi uzyskać zgodę parlamentu. Umowa wygasa bowiem w październiku br.

Trzydziestu ekspertów z Brytyjskiego Wojskowego Zespołu Doradczego i Szkoleniowego, do którego później dołączyli dwaj czescy instruktorzy, przeszkoliło dotychczas 9692 wojskowych.

Pierwotny plan szkolenia żołnierzy czeskich, węgierskich i polskich został rozszerzony na całe NATO, UE i kraje uczestniczące w programie Partnerstwa dla Pokoju. Trzynaście lat temu czeski parlament wydał zgodę na kursy i szkolenia dla żołnierzy z Afganistanu, Algierii, Iraku, Maroka i Tunezji.

Parlament postawił warunek, że wojskowych z tych państw nie może być w danym momencie więcej niż 50-u i nie mogą przebywać dłużej niż trzy miesiące.

W dokumencie dotyczącym przedłużenia pobytu Brytyjczyków w Vyškowie, który zostanie przedstawiony wiosną, rząd proponuje zezwolenie na udział w kursach żołnierzy z Kosowa, Jordanii i Libii. Poprosiła o to strona brytyjska.

Według Ministerstwa Obrony kontynuacja współpracy jest korzystna dla Republiki Czeskiej. Minister Lubomir Metnar uzasadnia swoją propozycję przedłużenia mandatu dla instruktorów brytyjskich „zwiększeniem prestiżu Republiki Czeskiej zarówno w NATO, jak i wśród innych krajów partnerskich”. Oprócz przygotowania dowódców różnych szczebli, kursy prowadzone zgodnie z brytyjskimi standardami i metodologią służą między innymi przygotowaniu do działania w misjach pokojowych.

Niektóre kursy koncentrują się na szkoleniu instruktorów, którzy następnie szkolą żołnierzy w swoich krajach.

Czeski parlament już trzykrotnie przedłużył zgodę na prowadzenie szkoleń. Przewodnicząca Komisji Obrony Jana Černochová także tym razem nie spodziewa się problemów.

Czesi tradycyjnie są najliczniej reprezentowani na kursach. Spośród 1076 uczestników w ostatnim „pięcioleciu” było 387 Czechów. Drugim co do liczebności państwem była Gruzja z 85 uczestnikami a trzecim Ukraina, która wysłała 71 żołnierzy do Vyškowa.

Językiem roboczym kursów jest angielski, a skład ich uczestników jest zawsze bardzo zróżnicowany. Na każdym kursie przebywa od 25 do 35 żołnierzy z 12 do 15 różnych krajów partnerskich.

Źródło: Novinky

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium