„Brytyjska” odmiana koronawirusa dotarła do Rosji

12-01-21 Promocja 0 comment

Pierwszy przypadek „brytyjskiej” mutacji koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto u Rosjanina, który wrócił z Wielkiej Brytanii. Poinformowała o tym szefowa rosyjskich służb sanitarnych (Rospotriebnadzor) Anna Popowa.

Wspomniana mutacja jest o 70% bardziej zakaźna niż inne znane dotychczas odmiany COVID-19. Na razie nic nie wskazuje, że powoduje cięższy przebieg choroby lub wyższą śmiertelność.

Wstępne badania potwierdzają, że pierwsza zachodnia szczepionka Pfizer/BioNTechwykazuje się skutecznym działaniem również na „brytyjski” szczep koronawirusa. Nie wiadomo na razie, czy będzie przed nim chronić rosyjska szczepionka Sputnik V.

Z powodu wykrycia mutacji koronawirusa na Wyspach Brytyjskich, Rosja od dnia 22 grudnia ub.r. do 12 stycznia br. zawiesiła loty do Wielkiej Brytanii. Wszyscy powracający zostali zobligowani do dwutygodniowej kwarantanny.

W ciągu ostatniej doby w Rosji potwierdzono 23 315 przypadków SARS-CoV-2. Łącznie od początku epidemii przeprowadzono 3 425 269 pozytywnych testów.Zmarło 62 273 pacjentów.

Źródło: newsru.com

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium