Budowa gazociągu Ungheni-Kiszyniów zakończona. Mołdawia uniezależnia się od rosyjskiego gazu

13-08-20 Promocja 0 comment

Oficjalne otwarcie gazociągu Ungheni-Kiszyniów odbędzie się 27 sierpnia. Poinformował o tym 12 sierpnia premier Mołdawii Ion Chicu, dodając, że już zaprosił na tę uroczystość swojego rumuńskiego odpowiednika Ludovica Orbana.

„Dziękuję władzom rumuńskim i narodowi rumuńskiemu za okazaną Mołdawii pomoc. Rurociąg ten pomoże zdywersyfikować dostawy gazu i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju. Takie wydarzenie powinno zostać uroczyście uczczone” – powiedział Chicu.

Przypomnijmy, że 7 sierpnia premier Rumunii ogłosił, że 120-kilometrowy gazociąg Ungheni-Kiszyniów, którego budowa rozpoczęła się w lutym 2019 roku, jest gotowy do eksploatacji. Rurociąg ten jest kontynuacją 43-kilometrowego transgranicznego gazociągu Jassy-Ungheni, zbudowanego w 2014 roku. Głównym zadaniem gazociągu jest połączenie mołdawskiego systemu przesyłu gazu z rumuńskim i europejskim. Uzależniona od dostaw gazu z Rosji Mołdawia za pomocą gazociągu Ungheni-Kiszyniów zamierza zmniejszyć zależność od Gazpromu i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Źródło: Newsmaker.md

Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium